Masz kartę EKUZ, ale i tak zapłacisz. Kiedy ubezpieczenie NFZ nie działa?

Wielu turystów wyjeżdżających za granicę traktuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego jako jedyne zabezpieczenie w razie nagłego zachorowania czy wypadku. Czy karta EKUZ zawsze gwarantuje pokrycie przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów leczenia? Oto wyjątki.

Karta EKUZ umożliwia nam korzystanie z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak korzystają z niej obywatele danego kraju. Dotyczy to państw obszaru Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Sprawdź, co nam daje EKUZ w poszczególnych krajach. WIĘCEJ.

Oznacza to, że jeśli w danym kraju obowiązuje częściowa odpłatność za niektóre zabiegi czy usługi, karta EKUZ nie zwolni nas z obowiązku współpłacenia. Jeśli zaś obywatele danego kraju płacą, a potem występują do odpowiedniej instytucji o zwrot kosztów lub ich części, my również zapłacimy, a po powrocie do Polski możemy na tej samej zasadzie zwrócić się do NFZ z wnioskiem o oddanie pieniędzy.

Kolejne ważne zastrzeżenie dotyczy tego, że karta EKUZ gwarantuje nam pokrycie przez NFZ kosztów tylko niezbędnej opieki medycznej. Nie będzie to więc np. leczenie zębów, które nie wynikałoby z nagłej sytuacji – spadliśmy z roweru i wybiliśmy lub złamaliśmy ząb, cierpimy z powodu zapalenia, pojawia się nagły ból.

O tym, co jest niezbędną pomocą medyczną, zawsze decyduje lekarz. Bardzo ważne jest tutaj kolejne zastrzeżenie – refundowana jest ta pomoc, której chory potrzebuje, by nie musieć w danej chwili natychmiast wracać do Polski i tam szukać pomocy lekarskiej. EKUZ zadziała więc w razie wypadku, upadku, urazu, nagłego zachorowania. Nie ma więc mowy o pokryciu kosztów zabiegów tzw. planowych – takich, które nie wynikają z nagłej potrzeby.

Pewne wątpliwości może budzić sprawa porodu. Jeśli kobieta w zaawansowanej ciąży pojedzie na wakacje do jednego z krajów Europy i tam zastanie ją akcja porodowa, wówczas koszt pomocy medycznej będzie refundowany zgodnie z zasadami działania systemu opieki zdrowotnej w tym kraju. Innymi słowy: jeśli poród rozpocznie się np. przedwcześnie, za pobyt w szpitalu nie trzeba będzie płacić z własnej kieszeni. Ale jeśli ciężarna w podróż wybierze się w czasie, na który przypada wyznaczony przez lekarza termin porodu, NFZ może uznać, że zrobiła to specjalnie, by urodzić za granicą. Wtedy koszty opieki szpitalnej ponosi ona.

Sprawa może się skomplikować w jeszcze innym przypadku. Mowa o przypadku, kiedy potrzebny jest transport medyczny, np. po wypadku na nartach. Karta EKUZ nie zapewnia bowiem zwrotu kosztów przewozu chorego karetką do szpitala czy transportu do Polski. Dlatego poważne koszty mogą wiązać się chociażby ze zwiezieniem ze stoku narciarza, który złamał nogę. Za to NFZ nie zwróci nam pieniędzy. Nie ma też mowy o refundacji transportu do Polski (poza sytuacją, kiedy Fundusz uzna, że transport i leczenie w kraju będzie tańsze niż pozostawanie chorego w szpitalu za granicą). By mieć pewność, że nie grozi nam rachunek na setki czy nawet tysiące euro, warto kupić dodatkową polisę ubezpieczeniową. CZYTAJ WIĘCEJ.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę? Dobieramy rodzaj do potrzeb.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO