Co obejmuje karta EKUZ?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwala na skorzystanie z opieki medycznej na terenie innego kraju należącego do Unii Europejskiej oraz w Liechtensteinie, Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Nim wybierzemy się w zagraniczną podróż, warto jednak dowiedzieć się, co tak naprawdę obejmuje ubezpieczenie na podstawie karty EKUZ.

Zastrzeżenia dotyczące opieki medycznej na terenie wymienionych krajów oraz państw Unii Europejskiej są dwa. Pierwsze mówi o tym, że chodzi o „niezbędne świadczenia medyczne”. Drugie zaś zaznacza, że chodzi o uniknięcie sytuacji, w których pacjent byłby zmuszony wracać do Polski, by tam uzyskać niezbędne leczenie. Co to oznacza w praktyce?

Karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ uprawnia jej posiadacza do korzystania z tych samych praw i nakłada na niego te same obowiązki, co w przypadku obywateli danego kraju. W wielu krajach Europy pacjenci dopłacają do podstawowych usług medycznych. Posiadanie karty EKUZ nie zwolni nas z tego typu opłat. Co ważne, karta uprawnia do korzystania z usług placówek powszechnego systemu opieki zdrowotnej – zatem np. za wizyty w prywatnych przychodniach będziemy musieli zapłacić sami (lub skorzystać z wykupionego ubezpieczenia podróżnego – WIĘCEJ).

W jakich sytuacjach będziemy mogli skorzystać z ubezpieczenia, które mamy w NFZ? Są to oczywiście nagłe zachorowania, wypadki, urazy, zawał, zatrucie, złamanie, wysoka gorączka etc. O tym, czy leczenie jest niezbędne w danym momencie, w każdy przypadku decyduje lekarz. O ile nagły ból zęba wynikający np. ze stanu zapalnego, kwalifikuje się jako sytuacja nagła, o tyle za założenie plomby (kiedy ząb nie boli) czy zdjęcie kamienia nazębnego trzeba będzie zapłacić.

Dość płynna granica dotyczy porodów i opieki poporodowej. Jeśli będąc w zaawansowanej ciąży, wyjedziemy w podróż i akcja porodowa zastanie nas za granicą, przysługuje nam taka sama opieka jak obywatelkom kraju, w którym się znajdujemy. Ale jeśli wyjedziemy za granicę i jeszcze przed porodem zgłosimy się do szpitala położniczego, to wówczas ubezpieczenie NFZ tego nie zrefunduje.

Problematyczna jest również kwestia transportu medycznego do Polski. Karta EKUZ nie zapewnia refundacji takiego przewozu, np. karetką. Ale jest wyjątek. Prezes NFZ lub dyrektor oddziału wojewódzkiego może wydać zgodę na pokrycie kosztów przewozu chorego do miejsca leczenia na terenie Polski, gdy leczenie za granicą będzie droższe niż transport do Polski i leczenie na miejscu. Taki wniosek składa się do wojewódzkiego oddziału NFZ, a jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, chory podróżuje do Polski najtańszym środkiem komunikacji, na jaki pozwala jego stan zdrowia.

Karta EKUZ – jak i gdzie wyrobić? CZYTAJ WIĘCEJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO