Ubezpieczenie NNW na wakacjach. Kiedy dostaniesz odszkodowanie?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) nie ma nic wspólnego z pokrywaniem kosztów leczenia. Bardzo często jednak towarzyszy polisie turystycznej. Jak działa? Kiedy zostanie wypłacone? Wyjaśniamy wątpliwości.

Na początek trzeba wyjaśnić, co ubezpieczyciel rozumie jako „nieszczęśliwy wypadek”

Przy czym sam „trwały uszczerbek na zdrowiu” to sytuacja, w której nasz stan zdrowia pogarsza się na długo lub na zawsze. Będzie to więc np. amputacja kończyny, ale też jej złamanie czy poważne skręcenie z zerwaniem więzadeł. Będzie to również rozcięcie łuku brwiowego, które wymaga szycia rany.

Rozróżnić trzeba jeszcze jedną kwestię – o ile ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą gwarantuje pokrycie kosztów pomocy medycznej na miejscu, o tyle polisa NNW to po prostu odszkodowanie. Jeśli więc na wakacjach zdarzy nam się złamać rękę, to ubezpieczenie z jednej strony pokryje koszty pomocy medycznej w szpitalu – np. prześwietlenia, konsultacji lekarza i założenia gipsu – z drugiej zaś możemy starać się o odszkodowanie w ramach polisy NNW.

Kto i na jakiej podstawie decyduje o wysokości odszkodowania?

O tym, czy i w jakiej wysokości zostanie wypłacone odszkodowanie, decydują lekarze wskazani przez ubezpieczyciela. Sytuacje, w których można liczyć na wypłatę pieniędzy, są trzy. To 100 proc. trwałego uszczerbku na zdrowiu, kiedy poszkodowany otrzyma całą kwotę ubezpieczenia (przykładowo w pakiecie PODRÓŻE Medium będzie to 2500 euro, zaś w pakiecie PODRÓŻE VIP – 15 tys. euro). Będzie to np. utrata wzroku czy poważne inwalidztwo. Takie same kwoty zostaną wypłacone w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Najbardziej płynna granica dotyczy trzeciego wariantu, kiedy uszczerbek na zdrowiu zostanie oceniony na mniej niż 100 proc. Jak to działa w praktyce? Lekarze oceniają, w jakim stopniu uraz wpływa na stan zdrowia ubezpieczonego, na ile jest to zmiana nieodwracalna. I tak procent ów będzie wyższy w przypadku np. amputacji palca niż złamania nogi.

Ważne jest, by gromadzić wszelką dokumentację medyczną, tym bardziej że decyzja o wypłacie odszkodowania, a więc i o jego sumie, zapada już po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Informacja o wszelkich powikłaniach czy kolejnych dolegliwościach może więc wpłynąć na wysokość sumy, którą otrzymamy.

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania?

Ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy, jeśli np. poszkodowany w wypadku samochodowym prowadził samochód pod wpływem alkoholu albo nie miał prawa jazdy. W polisie turystycznej z zakresu ubezpieczenia NNW wyłączone jest również uprawianie niektórych sportów (jazdy na nartach, łyżwach, jazdy konnej, nurkowania, żeglarstwa). Jeśli wybieramy się np. na narty albo nad morze z zamiarem nurkowania, zdecydowanie lepiej jest wybrać polisę sportową lub konkretnie narciarską (CZYTAJ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIU NARCIARSKIM).

Ubezpieczenie NNW nie dotyczy również uszczerbku na zdrowiu, który wynika z zatrucia czy choroby, np. pogorszenia stanu zdrowia w związku z cukrzycą. Wyłączone z zakresu są również przypadki, kiedy złamiemy „ogólnie uznane reguły bezpieczeństwa” – np. skakanie ze skalistego klifu do wody czy wspinanie się po balkonach na dach budynku.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO