Ekstremalnie sportowe wakacje – jaką polisę wybrać?

Wybierasz się nad ciepłe morze i marzy ci się oglądanie podwodnej flory i fauny? A wiedziałeś, że nurkowanie – według ubezpieczycieli – to w niektórych wypadkach sport ekstremalny? Niesie to za sobą bardzo konkretne konsekwencje, które warto wziąć pod uwagę, kupując polisę na podróż. 

Ubezpieczyciele bardzo wyraźnie rozgraniczają kategorie różnych dyscyplin sportowych, dzieląc je w zależności od ryzyka kontuzji. Są więc sporty uprawiane rekreacyjnie, jak siatkówka, jazda na rolkach czy pływanie. Są dyscypliny, które określa się po prostu jako amatorsko uprawiany sport – mowa o piłce nożnej, nurkowaniu do 30 metrów głębokości, jeździe konnej czy żeglowaniu. Są wreszcie sporty uznawane za ekstremalne, czyli takie, które wymagają elementarnego chociaż przygotowania i umiejętności, a także niosą ze sobą stosunkowo największe ryzyko doznania urazu.

Sport ekstremalny nie zawsze w zakresie polisy

Ubezpieczenia turystyczne co do zasady zapewniają ochronę w razie wypadku związanego z amatorskim uprawianiem sportów rekreacyjnych. Ale to tyle. Dlatego jeśli planujemy wakacje o mocno sportowym charakterze, należy pomyśleć o innym typie polisy.

Chodzi tu konkretnie o polisę sportową, która dedykowana jest nie tyle wyczynowcom czy wręcz zawodowcom, a raczej zaawansowanym amatorom lub tym, którzy na swą pasję wybrali dyscyplinę nietypową, a przy tym ryzykowną. Ale tu ważne zastrzeżenie: polisa sportowa obejmuje sporty ekstremalne tylko w wariancie Extreme, gdzie suma ubezpieczenia wynosi 50 tys. euro. Tu wyższa jest również górna granica ochrony przewożonego sprzętu sportowego, która wynosi 500 euro.

Polisa sportowa to nie tylko sport

Co istotne, ubezpieczenie sportowe nie dotyczy wyłącznie sportu – zawiera ono w sobie również ochronę charakterystyczną dla większości ubezpieczeń turystycznych. Chodzi tu o organizację pomocy i pokrycie kosztów leczenia w razie wypadku lub niespodziewanej choroby. Oznacza to, że mając tego typu ubezpieczenie, możemy spokojnie pojechać na wakacje, których jedynym sportowym akcentem będzie np. skok ze spadochronem.

Podobnie w przypadku bagażu – polisa obejmuje nie tylko sprzęt sportowy, ale także wszystkie walizki czy plecaki z rzeczami osobistymi. Ma w sobie również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej. Czyli pełen pakiet zabezpieczeń wakacyjnych.

Taka ochrona jednak kosztuje. O ile dzień ubezpieczenia podróżnego w średnim wariancie to koszt kilku złotych, to polisa sportowa w wariancie podstawowym – czyli bez sportów ekstremalnych – to ponad 11 zł, a w opcji Extreme – dwa razy więcej.

Więcej o sportach na wakacjach czytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO