Podróż do Finlandii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Finlandia słynie z pięknych widoków i wspaniałej przyrody. Ale za podziwianie tych atrakcji trzeba słono płacić. Jest to bowiem jeden z krajów o najwyższych kosztach życia w Europie. Dotyczy to również służby zdrowia, także tej publicznej.

Możliwość korzystania z usług przychodni i szpitali mieszczących się w strukturze publicznej służby zdrowia, na takich samych zasadach jak Finowie, daje podróżnikom Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Sam dokument jest wydawany bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy się o niego postarać przed wyjazdem – wystarczy odpowiednio wcześniej złożyć stosowny wniosek.

Więcej o tym, jak uzyskać kartę EKUZ, przeczytasz TUTAJ.

Jeśli jednak system opieki medycznej przewiduje współpłacenie za usługi, posiadacz karty EKUZ będzie się musiał tym zasadom podporządkować i również sięgnąć do portfela.

Karta EKUZ w Finlandii – ile i za co zapłacisz?

Służba zdrowia w Finlandii należy do najdroższych w Europie. Koszty poszczególnych usług kształtują się następująco:

  • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w standardowych godzinach: opłata do 16,10 euro (w tym są już badania laboratoryjne i RTG);
  • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu poza zwykłymi godzinami przyjęć: opłata do 22,10 euro;
  • Wizyta u specjalisty: 32,10 euro;
  • Leczenie stomatologiczne: koszty pokrywa pacjent, mogą dochodzić do 35 euro za wizytę;
  • Pobyt w szpitalu: 38,10 euro za dzień;
  • Pobyt na oddziale chirurgii: 72 euro za dzień;
  • Transport medyczny: 16 euro;
  • Leki refundowane: istnieją trzy stawki refundacji – 35, 65 i 100 proc. ceny. Pacjent jednak najpierw płaci za leki z własnej kieszeni, a potem może ubiegać się o zwrot części bądź całości kosztów w fińskiej kasie chorych albo w oddziale NFZ.

Ubezpieczenie turystyczne w Finlandii – co zapewnia?

Finlandia jest jednym z tych krajów, do których lepiej nie jechać bez polisy podróżnej. Jak widać z powyższego wyliczenia, nawet koszty związane z błahym problemem zdrowotnym mogą poważnie nadwyrężyć budżet, nie mówiąc już o poważniejszych wypadkach.

W związku z tym, że Finlandia, jak przystało na kraj skandynawski, jest droga, polisa turystyczna, którą zabieramy w podróż, nie powinna być najniższym (i najtańszym) z możliwych pakietów. Tani pakiet przewiduje bowiem niższą sumę ubezpieczenia. Jeśli w przypadku wariantu PODRÓŻE Standard jest to 20 tys. euro, to już pakiet Medium podwaja tę sumę. Staje się ona istotna np. w sytuacji, kiedy konieczna okazuje się organizacja transportu medycznego do Polski. Wynajęcie powietrznego ambulansu i zapewnienie asysty medycznej może bowiem kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co więcej, ubezpieczenie turystyczne zawiera w sobie również pakiet assistance. Oznacza to, że ubezpieczyciel bierze na siebie organizację pomocy medycznej – wizyty lekarskiej na miejscu czy konsultacji w gabinecie czy w szpitalu. Bezsprzeczny komfort zapewnia przy tym fakt, że cała obsługa odbywa się przez telefon w języku polskim.

Co jeszcze mieści się w polisie turystycznej? Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO