Podróż do Holandii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Holandia przez wielu kojarzona jest z kosmopolitycznym Amsterdamem. Ale kraj ten ma turystom do zaoferowania znacznie więcej. Jednak przed wyjazdem warto dowiedzieć się, co otrzymamy w kwestii opieki zdrowotnej, gdyby zdarzył nam się wypadek albo nagła choroba. 

Holandia, jako członek Unii Europejskiej, uznaje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument wydawany bezpłatnie przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, uprawnia do korzystania z publicznego systemu opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli danego kraju. Jeśli więc zdarzy się tak, że niektóre usługi medyczne są częściowo odpłatne, karta EKUZ nie ochroni nas przed obowiązkiem sięgnięcia do kieszeni. I nie ma tu znaczenia fakt, że w Polsce moglibyśmy skorzystać z tego za darmo, w ramach powszechnego ubezpieczenia.

Z kartą EKUZ do Holandii – co w zakresie?

W ramach EKUZ możemy skorzystać nieodpłatnie z konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu oraz u specjalisty. Nieco bardziej skomplikowane regulacje dotyczą stomatologii. Wizyty u dentysty są bezpłatne w przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia (z wyjątkiem koronek, mostków i ortodoncji). Dorośli za darmo mogą korzystać tylko z zabiegów profilaktycznych (a trudno mówić, by właśnie tego rodzaju konsultacji wymagała nagła choroba czy wypadek…). Za wypełnienia zębów pacjenci płacą z własnej kieszeni.

Leczenie szpitalne również jest bezpłatne, chyba że pacjent zdecyduje się na wyższy standard (pierwsza albo druga klasa). Wówczas będzie musiał ponieść część kosztów.

Refundowane są również leki na receptę, ale tu znów zastrzeżenie – jeśli chory zdecyduje się wykupić droższy odpowiednik leku refundowanego, z własnej kieszeni pokryje różnicę w cenie.

Także przewiezienie karetką do szpitala na terenie Holandii nie będzie rodziło dodatkowych kosztów. Ale już za transport medyczny do Polski zapłacimy w całości z własnej kieszeni. W pełni płatne będą również konsultacje w prywatnych gabinetach lekarskich.

Do Holandii z ubezpieczeniem turystycznym – co nam to daje?

Choć Holandia należy do tych krajów, w których system opieki zdrowotnej jest w swym zakresie zbliżony do polskiego, dobrze jest zabrać ze sobą (np. jako dodatek do karty EKUZ) polisę turystyczną. Będzie to doskonałe uzupełnienie, które pokryje te koszty, które musielibyśmy ponieść we własnym zakresie w razie problemów zdrowotnych.

Będzie to więc wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim – bo np. taki nam się udało znaleźć, a zależało nam na czasie. Będzie to również leczenie dentystyczne w razie pojawienia się bólu czy stanu zapalnego. Tu granicą jest określona w ubezpieczeniu suma – od 100 do 250 euro w zależności od wybranego pakietu. Będzie to wreszcie koszt przewozu chorego do Polski – a nie jest to usługa najtańsza. Opłata za transport medyczny może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ale to nie wszystko. Polisa turystyczna daje również możliwość skorzystania z pakietu assistance – oznacza to, że udostępnione przez ubezpieczyciela Centrum Operacyjne bierze na siebie organizację opieki medycznej. W praktyce wygląda to tak, że należy zadzwonić na numer podany na polisie, opowiedzieć o tym, co nam się przytrafiło i czekać na lekarza, karetkę czy umówienie wizyty. Co ważne, cała komunikacja odbywa się w języku polskim.

Ubezpieczenie turystyczne ma coś jeszcze…

Polisa turystyczna ma w sobie „bonusy”, o których w karcie EKUZ nie może być mowy. Jest to m.in. ochrona bagażu w razie kradzieży czy zniszczenia. W wyższych pakietach ubezpieczenia można również korzystać z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (kiedy my niechcący zniszczymy czyjeś rzeczy albo zrobimy komuś krzywdę, wypłatę odszkodowania bierze na siebie ubezpieczyciel), a także od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ta ostatnia opcja umożliwia ubieganie się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, jaki odnieśliśmy w wypadku. Jest to więc coś, z czego skorzystamy już po powrocie do kraju.

Czego polisa turystyczna nie pokryje? Więcej informacji o wyjątkach znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO