Podróż do Irlandii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Irlandia w ostatnich dwóch dekadach dla wielu Polaków stała się drugim domem. Wciąż jednak wielu podróżników znad Wisły jeździ do Dublina, Cork czy Shannon turystycznie. Wyjaśnijmy więc zasady, na podstawie których przyjezdni mogą korzystać z irlandzkiej służby zdrowia. 

Z punktu widzenia pacjenta, system opieki zdrowotnej w Irlandii działa bardzo podobnie do polskiego. Dla osób ubezpieczonych wizyty zarówno u lekarza pierwszego kontaktu, jak i u specjalisty, a także pobyt w szpitalu są darmowe. Podobnie rzecz się ma z transportem medycznym na terenie kraju. Leki zaś obowiązują różne stawki refundacji.

By skorzystać z tych jakże przyjaznych warunków, należy mieć ze sobą w czasie podróży Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument wydawany bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnia on do korzystania z publicznej opieki medycznej w danym kraju na takich samych zasadach, co te obowiązujące jego obywateli.

By otrzymać EKUZ, należy odpowiednio wcześniej złożyć stosowny wniosek i w razie potrzeby dostarczyć dodatkowe dokumenty. O tym, jak i gdzie to zrobić, przeczytasz TUTAJ.

Czego EKUZ w Irlandii nie pokryje?

Mając ze sobą wyłącznie kartę EKUZ, będziemy musieli sięgnąć do portfela w razie problemów z zębami. Leczenie stomatologiczne w Irlandii w całości odbywa się bowiem poza publiczną służbą zdrowia.

Podobnie rzecz się ma z ewentualnym transportem medycznym do Polski – karta EKUZ nie pokrywa tych kosztów. A bywają one niemałe, zwłaszcza gdy w grę wchodzi przewiezienie medycznym ambulansem z asystą medyczną.

Ubezpieczenie podróżne – co nam da w Irlandii?

Ci, którzy przed wyjazdem do Irlandii, kupią polisę turystyczną, w razie nagłej choroby czy wypadku będą mogli liczyć na pakiet assistance. W praktyce jest to organizacja pomocy medycznej i transportu do szpitala. Całość bierze na siebie ubezpieczyciel, który dodatkowo pokrywa koszty leczenia. I to niezależnie, czy skorzystamy z publicznej służby zdrowia, czy z porady w gabinecie prywatnym.

Pakiety ubezpieczenia turystycznego przewidują również pokrycie kosztów jednej wizyty stomatologicznej, w sytuacji nagłego bólu czy zapalenia (w zależności od pakietu może to być koszt od 100 do 250 euro).

Ważnym punktem jest transport do Polski, którego organizacja oraz koszt również mieści się w ubezpieczeniu turystycznym. A przy poważniejszych problemach może on sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co jeszcze jest w ubezpieczeniu turystycznym? Przeczytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO