Podróż na Litwę – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Sąsiadująca z Polską Litwa jest częstym celem nie tyle długich wakacji, co krótkich wypadów – np. do Wilna, Druskiennik czy nadmorskiej Połągi. Przed wyjazdem warto zapoznać się warunkami, na których udzielana jest pomoc lekarska w placówkach publicznej służby zdrowia.

Litewski system opieki zdrowotnej jest – z punktu widzenia pacjenta – bardzo podobny do polskiego. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, u specjalisty, a także transport karetką oraz pobyt w szpitalu są bezpłatne.

Jednak warunkiem skorzystania z pomocy lekarskiej na takich zasadach jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument wydawany bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. By go uzyskać, należy odpowiednio wcześniej złożyć stosowny wniosek i w niektórych przypadkach dostarczyć dodatkowe dokumenty.

Co jeszcze da ci na Litwie karta EKUZ?

Mając ze sobą EKUZ, możemy skorzystać z częściowej refundacji kosztów leków na receptę. To, o ile cena będzie niższa od tej regularnej, zależy od stawki refundacyjnej – może ona wynosić 10 proc., 20 proc. lub 50 proc. ceny.

Pacjenci w nagłych sytuacjach mogą bezpłatnie skorzystać także z leczenia stomatologicznego w publicznych placówkach służby zdrowia. Ale tu pojawia się ważne zastrzeżenie – koszt materiałów wykorzystanych przez lekarza trzeba pokryć we własnym zakresie.

Czego nie da EKUZ, a co da ubezpieczenie turystyczne?

Rozwiązaniem alternatywnym albo uzupełniającym wobec posiadania karty EKUZ jest wykupienie polisy podróżnej. Jej działanie jest niezależne od zasad finansowania systemu opieki zdrowotnej. Ubezpieczenie pokryje koszt leczenia tak w publicznej, jak w prywatnej placówce służby zdrowia. Co więcej, w jego zakresie jest również zwrot wydatków na leki czy wspomniane wyżej materiały stomatologiczne.

Polisa podróżna tym różni się od karty EKUZ, że jej zakres jest zdecydowanie szerszy i przekracza samo tylko finansowanie opieki zdrowotnej. Jest w nim bowiem również organizacja oraz pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski. Może się on okazać niezbędny w razie ciężkiego wypadku albo choroby. Co istotne, co do zasady NFZ nie pokrywa kosztów przewiezienia chorego z innego kraju – ubezpieczenie turystyczne może się tu więc okazać bardzo cenne.

Polisa to również ochrona naszego bagażu podróżnego od kradzieży czy zniszczenia, a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej czy następstw nieszczęśliwych wypadków (w niektórych pakietach). To pierwsze przyda się, gdyby zdarzyło nam się nieumyślnie wyrządzić krzywdę komuś obcemu lub zniszczyć należące do niego sprzęty. NNW zaś pozwala ubiegać się o odszkodowanie w razie, gdybyśmy ucierpieli w wypadku, będąc za granicą.

Co jeszcze mieści się w ubezpieczeniu turystycznym? Przeczytasz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO