Podróż do Norwegii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Norwegia słynie z ostrego klimatu, wspaniałych fiordów i... wysokich cen. Przed podróżą do Oslo czy na klif Preikestolen dobrze jest więc zrobić co się da, by w razie niespodziewanej choroby czy nieszczęśliwego wypadku nie zrujnować budżetu wydatkami na leczenie.

Norwegia, choć pozostaje poza Unią Europejską, respektuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten wydawany jest bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia i uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Skoro więc Norwegowie dopłacają do służby zdrowia, nie unikną tego również turyści, którym przyjdzie skorzystać z norweskiego systemu opieki zdrowotnej.

Do Norwegii z kartą EKUZ – ile i za co dopłacisz?

W większości przypadków, w których obowiązuje współpłacenie przez pacjenta, wprowadzono stałe stawki ryczałtowe. Zwolnione z opłat jest leczenie szpitalne. Oto, jak kształtują się cenniki usług medycznych:

  • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu:

- w gabinecie: 141 koron norweskich (NOK), czyli ok. 70 zł;

- wizyta domowa w dzień: 190 NOK, czyli ok. 95 zł;

- wizyta domowa w nocy i w weekend: 304 NOK, czyli 152 zł;

  • Porada specjalisty:

- ze skierowaniem: 320 NOK, czyli 160 zł;

- bez skierowania: 490 NOK, czyli 245 zł;

  • Leczenie stomatologiczne jest opłacane w całości przez pacjenta;
  • Transport medyczny w nagłych przypadkach jest bezpłatny; w pozostałych sytuacjach opłata wynosi 133 NOK (ok. 67 zł) w jedną stronę;
  • Leki (zwolnione z opłat są dzieci do 16 roku życia);

- przepisane na „białej recepcie” są pełnopłatne;

- na „niebieskiej recepcie” (choroby przewlekłe) to koszt dla pacjenta w wysokości 38 proc. ceny;

  • Koszt materiałów medycznych (nici chirurgicznych, bandaży) wykorzystanych w czasie leczenia pokrywa pacjent;
  • Leczenie prywatne jest w całości odpłatne;
  • Transport medyczny do Polski jest w całości odpłatny.

Jak widać więc, jest całkiem spora lista usług, za które zapłacimy. A i opłaty nie należą do najniższych. Koszty te jednak mieszczą się w zakresie ubezpieczenia turystycznego, które możemy wykupić dodatkowo we własnym zakresie.

Do Norwegii z ubezpieczeniem turystycznym

Polisa podróżna pokrywa właściwie wszystkie wyliczone wyżej koszty. Pod warunkiem że dotyczą one niespodziewanej choroby albo wypadku, a nie np. leczenia planowego czy zachowawczego leczenia zębów.

Właśnie porady stomatologiczne wymagają komentarza – w zakresie ubezpieczenia mieści się bowiem jedna wizyta, związana z pojawieniem się bólu czy też stanu zapalnego. Ubezpieczyciel określa, do jakiej kwoty będzie refundował nasze wydatki, a jest ona zależna od wybranego przez nas pakietu polisy (od 100 do 250 euro).

Bezsporną zaletą polisy podróżnej jest wbudowany w nią pakiet assistance, czyli podręczna pomoc np. w zorganizowaniu konsultacji medycznej. Dostępni przez całą dobę konsultanci są w stanie znaleźć lekarza konkretnej specjalności, sprowadzić karetkę czy lekarza w miejsce naszego pobytu, zapewnić udzielenie opieki szpitalnej, zorganizować przewóz osoby chorej czy poszkodowanej w wypadku do Polski. Ten ostatni punkt bywa najdroższy w całym kosztorysie związanym z zagraniczną opieką medyczną. To istotne, ponieważ karta EKUZ co do zasady nie pokrywa tego kosztu.

Jaka polisa podróżna do Norwegii?

Fakt, że Norwegia jest drogim krajem, powinien skłonić po pierwsze do wybrania polisy z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, a po drugie do wykupienia całego pakietu ochrony ubezpieczeniowej. Pierwsze zastrzeżenie wynika z wysokich kosztów nawet pojedynczych porad lekarskich. Jeśli tylko problem zdrowotny okaże się poważny, suma sięgająca kilku czy nawet 10 tys. euro może zostać przekroczona. W przypadku pakietu PODRÓŻE wariant Standard to 20 tys. euro sumy ubezpieczenia, Medium – 40 tys. euro, Optimum – 80 tys. euro, a najbardziej rozbudowany VIP – aż 200 tys. euro. W przypadku podróży do Norwegii opcją minimalną powinien być pakiet Medium.

Tym bardziej że ma on w sobie również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala już w Polsce wystąpić o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, którego doznaliśmy w wypadku (nie ma tego pakiet Standard).

Co jeszcze jest w polisie turystycznej? Więcej informacji o zakresie.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO