Jadę do Rumunii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Popularność Rumunii wśród polskich turystów rośnie. Nic dziwnego – ten nie tak odległy kraj oferuje atrakcje na każdą porę roku: letnie plażowanie nad Morzem Czarnym, zimowe szusowanie w Karpatach, wiosenne i jesienne spacery po Bukareszcie czy Transylwanii. Nim jednak wyjedziemy, upewnijmy się co do przysługującej nam w nagłych wypadkach opieki zdrowotnej.

Rumunia, jako kraj należący do Unii Europejskiej, uznaje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to wydawany bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia dokument, który w razie nagłej choroby czy wypadku uprawnia do korzystania z opieki medycznej w danym kraju na takich samych zasadach jak jego obywatele.

W Rumunii karta ta pozwala bezpłatnie skorzystać z porady lekarza czy hospitalizacji. W sytuacjach nagłych może obniżyć koszt leczenia dentystycznego o 60 proc. Pełnej kwoty nie zapłacimy również za niektóre leki refundowane (refundacja może wynosić 50 proc., 90 proc. lub nawet 100 proc.).

Jednak rumuńska publiczna służba zdrowia nie cieszy się najlepszą opinią. Poza tym posiadanie wyłącznie karty EKUZ obliguje nas do poszukiwania publicznych przychodni. A na transylwańskich pustkowiach czy w nadmorskich kurortach może nie być to takie łatwe. W nagłych wypadkach najpewniej skorzystamy więc z porady tego lekarza, który będzie blisko – choćby przyjmował w prywatnym gabinecie, a za wizytę pobierał opłatę.

Karta EKUZ z dodatkiem ubezpieczenia turystycznego

Narodowy Fundusz Zdrowia, wyjaśniając zasady działania karty EKUZ, sam zwraca uwagę, że nie gwarantuje ona pokrycia wszystkich kosztów, jakie mogą wiązać się z leczeniem za granicą. I to nawet w kraju takim jak Rumunia, gdzie współpłacenie za usługi medyczne jest na minimalnym poziomie (inaczej niż np. w Skandynawii).

Nie ma tu bowiem mowy o pokryciu kosztu przewiezienia chorego do Polski. Jeśli więc okaże się, że choroba czy wypadek były na tyle poważne, że doraźne leczenie to za mało, to pacjenta trzeba będzie przetransportować do kraju, być może karetką, a może nawet powietrznym ambulansem. Koszt takiej usługi może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. I tu karta EKUZ nam nie pomoże. Ratunkiem będzie właśnie ubezpieczenie turystyczne.

Poza tym, pokryje ono wszystkie dodatkowe koszty leczenia – leków, materiałów medycznych, badań. Pakiety podróżne przewidują również finansowanie wizyty u stomatologa w razie wystąpienia bólu czy stanu zapalnego. Ważnym punktem w zakresie polisy turystycznej jest również finansowanie kosztów akcji ratunkowej w górach czy na morzu.

A co być może najważniejsze, zawarty w polisie podróżnej pakiet assistance daje możliwość skorzystania z usługi organizacji pomocy medycznej. Jeden telefon do działającego całą dobę Centrum Operacyjnego wystarczy, by konsultant (z którym porozumiewamy się po polsku) umówił lekarza, sprowadził go na miejsce, załatwił transport do szpitala etc.

Dlatego nawet posiadając kartę EKUZ, dobrze jest zabrać w podróż do Rumunii dodatkowo ubezpieczenie turystyczne. Nawet jeśli z niego nie skorzystamy, poczucie bezpieczeństwa z pewnością wpłynie na jakość naszego wypoczynku.

NNW w polisie turystycznej. Zobacz, jak to działa.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO