Wyjazd do Wielkiej Brytanii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Anglia z kosmopolitycznym Londynem, Walia pełna zamków i pięknej przyrody, żyjąca własnym życiem Szkocja – Wielka Brytania ma podróżnikom bardzo wiele do zaoferowania. Nic dziwnego, że ochoczo korzystamy z tanich linii, by poznawać Zjednoczone Królestwo również turystycznie. Sprawdźmy, jak wygląda kwestia dostępu do służby zdrowia w razie nagłych wypadków.

Wielka Brytania w 2016 roku w referendum zdecydowała o wyjściu z Unii Europejskiej. Procedura opuszczenia struktur UE już się rozpoczęła, a negocjacje warunków tego procesu mają potrwać maksymalnie dwa lata, co oznacza, że w 2019 roku w Unii pozostanie 27 państw. Do tego czasu Wielka Brytania funkcjonuje w ramach Wspólnoty na dotychczasowych zasadach, a więc wciąż na jego terenie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument wydawany bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gwarantuje on dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach, na takich samych zasadach, jakie obowiązują Brytyjczyków.

Sprawdźmy więc, jak to działa.

W Wielkiej Brytanii z kartą EKUZ – co za darmo, a co płatne?

Bez dodatkowych opłat możemy skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty (tu potrzebne jest skierowanie, wyjątkiem są absolutnie pilne sprawy, z którymi zgłaszać się należy na oddział ratunkowy szpitala), a także z transportu karetką oraz leczenia w szpitalu. Wszystko to pod warunkiem, że skorzystamy z placówek publicznej służby zdrowia.

Sprawa komplikuje się w przypadku problemów z zębami czy dziąsłami. W Wielkiej Brytanii obowiązują bowiem trzy stopnie opłat ryczałtowych za leczenie stomatologiczne:

  • 18,50 £ (ok. 95 zł) za badania, diagnostykę, porady i jeśli wymaga tego leczenie, za zdjęcie rentgenowskie, zaplanowanie dalszego leczenia oraz za leczenie w nagłych przypadkach;
  • 50,50 £ (260 zł) za wszystko, co zostało wymienione powyżej, uzupełnione o wypełnienia, leczenie kanałowe i wyrywanie zęba;
  • 219 £ (ok. 1125 zł) za wszystko, co zostało wymienione w punktach powyżej oraz leczenie wymagające zastosowania koronek, protez i mostów.

Jest to opłata jednorazowa, nawet jeśli leczenie wymaga kilku wizyt. Z opłat zwolnione są m.in. osoby poniżej 18 roku życia, studenci do 19 roku życia, a także kobiety w ciąży i młode mamy (do 12 miesięcy po porodzie).

Również odpłatność za leki wiąże się z zastrzeżeniami. Medykamenty na receptę są wydawane bezpłatnie dzieciom do 16 roku życia i studentom do 18 roku życia, kobietom w ciąży oraz do 12 miesięcy po porodzie, osobom starszym niż 60 lat, pacjentom w trakcie hospitalizacji. Wszyscy pozostali muszą zapłacić 8,05 £ (ok. 41 zł) za każdy kupowany lek.

Wydawać by się mogło, że przed wyprawą na Wyspy trzeba tylko wyleczyć zęby, a w pozostałych wypadkach karta EKUZ wystarczy do uzyskania darmowej pomocy medycznej. Niestety, to tylko pozory, a sam NFZ zachęca i doradza, by przed wyjazdem zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.

Polisa turystyczna w Wielkiej Brytanii – co daje?

Ubezpieczenie podróżne gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w razie nagłej choroby czy wypadku. I to niezależnie od tego, czy korzystamy z publicznej, czy prywatnej służby zdrowia. W zakresie refundacji mieszczą się zarówno porady lekarskie, badania diagnostyczne, jak i hospitalizacja. Jest tu również wizyta u dentysty w razie wystąpienia bólu czy zapalenia (koszt pokrywany jest do kwoty ustalonej w polisie – w zależności od pakietu jest to równowartość od 100 do 250 euro).

Ubezpieczenie, które wykupimy we własnym zakresie, załatwia również sprawę transportu medycznego do Polski – czegoś, o czym w zakresie karty EKUZ poza rzadkimi wyjątkami nie ma mowy.

Niezaprzeczalną zaletą polisy jest także wbudowany w nią pakiet assistance. Jeden telefon do Centrum Operacyjnego wystarczy, by konsultant zorganizował wizytę u lekarza, sprowadził go do miejsca naszego pobytu czy załatwił hospitalizację.

Pozamedyczne bonusy w polisie turystycznej

Każdy pakiet ubezpieczenia turystycznego zawiera w sobie ochronę bagażu w razie kradzieży czy zniszczenia. Pakiety średnie i wyższe oferują również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala ubiegać się o odszkodowanie za ból i cierpienie związane z poniesionym uszczerbkiem na zdrowiu. Najwyższe pakiety (Optimum i VIP) gwarantują również ochronę w ramach odpowiedzialności cywilnej. Przyda się ona, jeśli to za naszą sprawą komuś stanie się krzywda lub zniszczone zostaną cudze sprzęty.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO