Wakacje na Filipinach – dobrze się przygotuj i kup ubezpieczenie

Filipiny to piękny i różnorodny kraj, jakże inny od widoków, do jakich przywykliśmy, podróżując po Europie. Ale jest to również kraj bardzo daleki, egzotyczny, w wielu obszarach zaskakujący. Dlatego przed wyjazdem na Filipiny trzeba się do podróży odpowiednio przygotować. 

Zdrowie na Filipinach

O ile nie ma większego problemu z dostępem do służby zdrowia na Filipinach, o tyle należy się przygotować na związane z tym wydatki. Wizyta u lekarza ogólnego to koszt około 20 dolarów, zaś dzień pobytu w szpitalu (bez badań) to mniej więcej 40 dolarów.

Co ważne, jako że Filipiny to archipelag wysp położonych na Oceanie Spokojnym, nie obowiązuje na jego terenie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zdani jesteśmy więc jedynie na ubezpieczenie turystyczne albo… własny portfel.

Jakie ubezpieczenie zabrać na Filipiny?

Ogólna zasada dotycząca zakupu ubezpieczeń mówi: im dalej jedziesz, tym wyższa powinna być suma twojego ubezpieczenia. W przypadku niektórych krajów argumentem są bardzo wysokie koszty leczenia, co do innych – i to jest właśnie przykład Filipin – sednem może się okazać ewentualny rachunek za sprowadzenie chorego do Polski.

Dlatego właśnie w przypadku tak dalekich podróży do krajów egzotycznych dobrze jest rozważyć wykupienie pakietu co najmniej średniego (Optimum – suma ubezpieczenia to 80 tys. euro), a najlepiej najwyższego (VIP – 200 tys. euro). Suma ubezpieczenia w każdym przypadku to kwota, jaką ubezpieczyciel zobowiązuje się w razie potrzeby przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia czy hospitalizacji, a także właśnie na transport medyczny do Polski. A ten może opiewać na dziesiątki tysięcy euro.

Co jeszcze trzeba sprawdzić w polisie turystycznej?

Przede wszystkim ubezpieczenie turystyczne powinno zawierać pakiet assistance – byśmy w razie potrzeby nie musieli samodzielnie zajmować się poszukiwaniem lekarza czy szpitala. Załatwi to za nas Centrum Operacyjne, z którym można się skontaktować przez całą dobę siedem dni w tygodniu.

Warto również, by pakiet zawierał ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (ma je zarówno pakiet Medium, Optimum, jak i VIP), jak również odpowiedzialności cywilnej (pakiet Optimum i VIP). Jeśli na wakacje na Filipinach lecimy z przesiadkami, przyda się ubezpieczenie bagażu podróżnego, które wspomoże nas finansowo, gdyby linie lotnicze czy któreś z lotnisk zgubili nasze bagaże.

Szczepienia – konieczne?

Nie ma wymogu posiadania szczególnych szczepień przed wyjazdem na Filipiny, ale warto skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy nie należałoby wykonać szczepień zalecanych. Wśród groźnych chorób, którymi można się zarazić w tym egzotycznym kraju, jest m.in. malaria, WZW typu A i B, czy japońskie zapalenie mózgu. To, czy lekarz zaleci nam szczepienie, zależy od celu podróży, czasu przebywania na miejscu, ogólnej kondycji i stanu naszego zdrowia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

  • Woda z kranu nie nadaje się do picia – pij wodę butelkowaną!
  • Ostrożnie z przyjmowaniem darmowych poczęstunków – zdarza się, że w posiłku jest środek usypiający, który ma umożliwić kradzież.
  • Na Filipinach niestety występuje gorączka denga, roznoszona przez komary, na którą nie ma szczepionki. Rozwiązaniem są odpowiednie środki odstraszające owady oraz sypianie pod moskitierą.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO