Zbuduj narciarską formę!

Chęci są, sprzęt jest, wyjazd zabookowany. Aby dobrze wykorzystać zimę warto pamiętać jednak o tym, że z naszym ciałem musimy postępować tak jak z nartami – odpowiednio o nie zadbać i przygotować do nadchodzącego sezonu. Wyjście na stok bez odpowiedniej zaprawy może nie tylko zaowocować nieprzyjemnymi zakwasami, ale także poważną kontuzją, która zmusi nas do spędzenia reszty sezonu nie na nartach, ale w Après-Ski barach.

Do nart - gotowi – start!

Aby uchronić się przed nieprzyjemnościami, zacznij przygotowywać swoje ciało do wysiłku już na dwa miesiące przed planowanym urlopem. Wzmocnij zwłaszcza mięśnie czworogłowe uda oraz pośladki, wykonując przysiady ze sztangą, uzupełniane treningiem na odpowiednim sprzęcie. Osoby nieposiadające dostępu do siłowni, z powodzeniem mogą ćwiczyć nogi także podczas biegania. Warto skupiać się jednak nie tylko na długich dystansach, ale także na interwałach oraz sprincie.

Nogi to nie wszystko

Trenerzy narciarstwa zwracają uwagę, że w tym sporcie - oprócz oczywistej siły nóg – bardzo ważna jest koordynacja całego ciała. Sprawne mięśnie około-kręgosłupowe i głębokie mięśnie brzucha spowodują, że nasze skręty będą równe, ciasne i dynamiczne. Jeśli masz problemy z samodzielnym doborem ćwiczeń wzmacniających, skorzystaj z porady trenera personalnego lub zapisz się na zajęcia z crossfitu. Aby wzmocnić się i popracować nad stabilizacją, wybierz się także na pilates
i jogę. Jeśli planujesz coś bardziej wymagającego niż spokojne zjazdy, np. jazdę poza trasami, koniecznie popracuj nad skocznością. Możesz do tego celu wykorzystać specjalne, wysokie fitnessowe boxy, na które wskakuje się obunóż.

Serce chce, a ciało nie pozwala

Przygotowanie mięśni to jedno – wytrzymałość tlenowa organizmu do drugie. Nie pozwól się zaskoczyć i nie narażaj się na ryzyko niewydolności kondycyjnej. Kiedy zaczynasz słabnąć, bardzo łatwo o błędy techniczne. Najczęstsze z nich - prostowanie kolan i odchylanie tułowia do tyłu – mogą zakończyć się upadkiem i poważną kontuzją. Aby poczuć w sobie moc, wybierz odpowiedni dla siebie trening cardio. Jeśli nie lubisz biegać, możesz postawić na rower, pływanie lub zapisać się na grupowe zajęcia fitness. Wysiłek włożony w treningi przed sezonem sprawi, że w pełni będziesz mógł wykorzystać możliwości, które daje nawet najbardziej stromy stok.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO