Przed wyjazdem na Islandię – jak zadbać o ubezpieczenie?

Islandia – kraina gejzerów, niskich temperatur, dzikiej przyrody i… wysokich cen – zyskuje coraz większe uznanie wśród turystów z Polski. Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy dokładnie przemyśleć nie tylko kwestię pakowania i wyboru pogodoodpornych ubrań, ale i ubezpieczenia turystycznego.

Choć Islandia nie należy do Unii Europejskiej, jej teren obejmuje swym zasięgiem Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia dokument uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej danego kraju na takich samych zasadach, jakie dotyczą jego mieszkańców.

Na Islandii jednak sprawa się komplikuje, ponieważ obowiązuje tam szeroki system dopłat do leczenia, któremu poddani są zarówno Islandczycy, jak i przyjezdni wyposażeni w kartę EKUZ.

Ile i za co płaci się u lekarza na Islandii?

Opłaty w większości są ustalone na stałych poziomach. Z dopłacania do wizyt lekarskich i leczenia w szpitalu zwolnione są dzieci i młodzież do 18 roku życia.

  • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w godzinach pracy: 1200 ISK (ok. 45 zł), poza godzinami pracy: 3100 ISK (ok. 116 zł).
  • Domowa wizyta lekarska w godzinach pracy: 3400 ISK (ok. 130 zł), poza godzinami pracy: 4500 ISK (ok. 170 zł).
  • Wizyta u lekarza specjalisty: 5000 ISK (ok. 190 zł) za konsultację + 40 proc. kosztów innych świadczeń udzielonych podczas wizyty.
  • Leczenie szpitalne jest bezpłatne.
  • Korzystanie z pomocy medycznej w szpitalu w trybie ambulatoryjnym: 5000 IKR (ok. 190 zł) za konsultację lekarską + 40 proc. kosztów innych udzielonych świadczeń podczas wizyty.
  • Dentysta jest pełnopłatny. Wyjątkiem są dzieci i młodzież do 18 roku życia, w przypadku których opłata wynosi 2500 ISK (ok. 94 zł).
  • Transport medyczny, w tym transport lotniczy: 6200 IKR (ok. 233 zł); emeryci i osoby pobierające rentę inwalidzką: 4650 IKR (ok. 175 zł).
  • Odpłatność za leki jest zróżnicowana i może wynieść zarówno 0 proc., jak i 100 proc.

To są opłaty, które będziemy musieli ponieść, nawet mając kartę EKUZ. Dlatego…

Bez ubezpieczenia turystycznego ani rusz!

Islandia należy do tych krajów, do których bezwzględnie nie należy się wybierać bez polisy turystycznej. Tu każde, nawet najbardziej błahe schorzenie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, które w razie komplikacji mogą dodatkowo rosnąć. Zwłaszcza jeśli problem zastanie nas na odludziu, gdzie będziemy szukać lekarza jakiegokolwiek, również prywatnego. A na płatność za jego poradę karta EKUZ nie ma już żadnego wpływu.

Co więcej, Islandia generalnie jest krajem drogim, dlatego warto uważnie przyjrzeć się polisie pod kątem sumy ubezpieczenia. By nie okazało się, że np. równowartość 20 tys. euro, na które opiewa podstawowy wariant ubezpieczenia (PODRÓŻE Standard), to za mało, by pokryć wszystkie koszty. Zwłaszcza jeśli dojdzie do tego np. opłata za transport do Polski. Wystarczy wspomnieć, że przelot ambulansem powietrznym to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Więcej informacji na temat EKUZ i polis turystycznych na Islandii znajdziesz TUTAJ.

Na koniec garść przydatnych informacji o…

Lekarzach pierwszego kontaktu, którzy przyjmują w dni powszednie między godz. 8 a 16.
Poza tymi godzinami oraz w weekendy można skorzystać z konsultacji lekarza pierwszego kontaktu w ośrodkach zwanych „Laeknavaktin”:

  • w Reykjaviku (tel. 1770, adres: Smáratorg 1, Kópavogur), 
  • w Akureyri (tel. 8482600, adres: Hafnastræti 99) 

lub, w stanie nagłym, w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Lekarze dentyści przyjmujący w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej zwykle wystawiają przed gabinetami tabliczkę z napisem „Tannlæknir”.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO