Przed wyjazdem na Kretę – jak zadbać o ubezpieczenie?

Kreta to największa i jedna z najpopularniejszych wśród turystów greckich wysp. Zamknięta między dwoma morzami, usiana hotelami i pensjonatami, kusi malowniczymi plażami, starożytnymi zabytkami i słynną grecką kuchnią. Czy turyści mogą tam liczyć również na kompleksową i sprawną, a co najważniejsze, bezpłatną służbę zdrowia?

Kreta – uroczy fragment Grecji

Kreta od lat znajduje się w czołówce miejsc, jakie Polacy wybierają na spędzenie wakacji. Urocza wyspa położona między Morzem Egejskim a Śródziemnym ma wszystko co potrzebne do udanego urlopu. Zarówno dla tych, którzy preferują korzystanie z uroków słońca i morza, jak i tych, którzy wolą spędzać czas na zwiedzaniu.

Sprawdźmy więc, jak na Krecie wygląda sprawa opieki zdrowotnej.

Czy karta EKUZ na Krecie wystarczy?

Są tacy, którzy uważają, że na Krecie wystarczającym zabezpieczeniem w przypadku problemów ze zdrowiem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wystarczy przed wyjazdem wybrać się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i bezpłatnie wyrobić kartę.

Tyle że wcale nie jest tak, że z kartą EKUZ w kieszeni możemy liczyć na darmową opiekę medyczną na zasadach identycznych jak te, które obowiązują nas w Polsce. EKUZ gwarantuje nam dostęp do publicznej służby zdrowia na takim samym poziomie, z jakiego korzystają obywatele danego kraju. W praktyce oznacza to, że jeśli obowiązuje współpłacenie za wizytę u lekarza albo za pobyt w szpitalu, my również dopłacimy. I za to NFZ nam pieniędzy nie zwróci.

I tu właśnie pojawia się problem, ponieważ borykająca się ze skutkami kryzysu finansowego Grecja wprowadziła dopłaty do usług medycznych. Zasada mówi, że za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa, a także za leczenie szpitalne pacjent musi dopłacić do 25 proc. kosztów. I to są właśnie takie wydatki, których karta EKUZ nie pokryje.

Więcej na ten temat TUTAJ.

Ubezpieczenie turystyczne – polisa polisie nierówna

Zdecydowana większość turystów wyjeżdżających na Kretę korzysta z ofert biur podróży, które mają ogromne doświadczenie w organizacji wypoczynku na wyspie. Touroperatorzy, przy okazji sprzedaży wycieczki, oferują klientom niejako w pakiecie ubezpieczenie turystyczne – to skutek obowiązywania przepisów, które mówią, że na zagraniczne wczasy można wysłać tylko ubezpieczonego turystę.

Teoretycznie wszystkie te wydatki na leczenie, które pojawią się w razie nagłej choroby albo wypadku, a których nie pokryje EKUZ, weźmie na siebie właśnie ubezpieczenie turystyczne. Jest jednak pewien haczyk – polisy wakacyjne oferowane przez biura podróży są zazwyczaj bardzo tanie. Rzeczywiście, kiedy porówna się je z ofertą większości ubezpieczycieli, wypadają korzystnie. Ale za niższą ceną idzie też słabsza ochrona. Touroperatorzy negocjują bowiem takie oferty w dużych pakietach, ale też w niskich wariantach. Taka polisa ma więc niską sumę ubezpieczenia – ok. 10 tys. euro. To wystarczy na wizytę u lekarza w razie anginy czy zranienia się o ostry kamień na plaży, ale już na operację czy zorganizowanie transportu medycznego do Polski pieniędzy może zabraknąć.

CZY POLISA Z BIURA WYSTARCZY? PRZECZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Ubezpieczenie podróżne szyte na miarę

Dlatego nim zdecydujemy się na polisę oferowaną przez biuro podróży, sprawdźmy, czy na pewno jest to ubezpieczenie, którego nam potrzeba. Jaka jest suma ubezpieczenia, jakie są obwarowania dotyczące uprawiania sportów (nie każda polisa zapewnia ochronę w razie wypadku podczas uprawiania sportu!), czy można rozszerzyć ubezpieczenie w razie choroby przewlekłej, czy ochrona obejmie seniora – na te pytania koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć.

Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne wyposażenie się w ubezpieczenie podróżne. Oferty są na tyle elastyczne, że można dobrać poziom i sposób ochrony tak, by był szyty na miarę. Czego szukać w polisie wakacyjnej?

  • sumy ubezpieczenia – na Krecie lepiej nie schodzić poniżej poziomu 40 tys. euro (pakiet PODRÓŻE Medium);
  • rozszerzenia na choroby przewlekłe – wiążą się z dopłatą, ale zapewniają pomoc w razie, gdyby nasz stan pogorszył się w związku z cukrzycą, nadciśnieniem, astmą etc;
  • rozszerzenia dla osób po 65 roku życia – jeśli go nie będzie, polisa może dla takiej osoby okazać się bezużyteczna;
  • dopasowania pod kątem sportu – jeśli wakacje na Krecie mają być początkiem przygody z nurkowaniem, być może warto rozważyć ubezpieczenie sportowe;
  • ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków – ma je pakiet średni (Medium), wyższy (Optimum) i najwyższy (VIP); zapewnia wypłatę odszkodowania w razie odniesienia obrażeń w wypadku;
  • ubezpieczenia bagażu – gwarantuje zwrot pieniędzy w razie kradzieży czy zniszczenia zawartości walizek;
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – chroni nas przed konsekwencjami naszej nieuwagi czy zwyczajnego braku szczęścia, zapewnia bowiem wypłatę odszkodowania w razie nieumyślnego zniszczenia cudzych przedmiotów albo wyrządzenia komuś krzywdy. Ważne: dostępne tylko w pakiecie Optimum i VIP.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO