Odszkodowania nie będzie – wyjątki w NNW w ubezpieczeniu turystycznym

Ubezpieczenie turystyczne, wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, wcale nie ogranicza się do pokrycia kosztów ewentualnego wakacyjnego leczenia. To również polisa gwarantująca w określonych sytuacjach wypłatę odszkodowania. Dokładnie zdefiniowane są również te przypadki, kiedy na pieniądze liczyć nie można.

Polisa turystyczna i brak odszkodowania w ramach NNW

Odszkodowanie w najbardziej klasycznej formie wypłacane jest w ramach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które zawiera się w szerszych pakietach polisy turystycznej (pakiety PODRÓŻE Medium, Optimum oraz VIP) i nie ma nic wspólnego z pokryciem kosztów leczenia.

Ubezpieczyciel ustala sumę ubezpieczenia, a w razie wypadku powołani przez niego lekarze orzekają, jak znaczący uszczerbek na zdrowiu poniósł chory. Oceniają go procentowo (złamanie nogi – kilka procent; utrata słuchu – kilkadziesiąt procent; utrata wzroku, śmierć – 100 procent) i taki właśnie procent sumy ubezpieczenia wypłacany jest jako odszkodowanie.

Ale nie wszystkie wypadki kwalifikują się do wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania. Z ochrony ubezpieczeniowej wyłączone są te zdarzenia, do których doprowadził sam ubezpieczony, będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków, np. kierując samochodem. Podobnie rzecz się ma z sytuacją, kiedy prowadzi on pojazd bez wymaganych uprawnień, np. jedzie motocyklem bez motocyklowego prawa jazdy. Na odszkodowanie nie ma co liczyć również wtedy, kiedy ubezpieczyciel uzna, że złamane zostały „ogólnie uznane reguły bezpieczeństwa”. Spacery po rancie dachu, pływanie nocą w jeziorze, wspinanie się po hotelowych balkonach – w takich sytuacjach możemy mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Sport też bywa wyjątkiem 

To, czy dostaniemy odszkodowanie za wypadek w czasie uprawiania sportu, zależy od tego, jakie ubezpieczenie wybraliśmy i jaki jego pakiet wykupiliśmy. Dla wytrawnych sportowców dedykowane są specjalne polisy sportowe lub też bardzo konkretnie narciarskie. Ta ostatnia obejmuje wszystkie sporty zimowe, a ta wcześniejsza – po prostu wszystkie sporty, również ekstremalne.

Jeśli zaś zdecydujemy się na ubezpieczenie turystyczne, musimy mieć świadomość, że tu ochroną objęte są tylko sporty uznane za najmniej ryzykowne, jak jazda na rolkach, tenis, pływanie czy siatkówka. Dlatego np. wyjazd na narty ze zwykłą polisą turystyczną w razie wypadku może skończyć się problemami z uzyskaniem odszkodowania.

Zdrowie na liście wyjątków

Z zakresu ubezpieczenia NNW wyłączone są również wypadki, do których doszło na skutek chorób psychicznych czy somatycznych (np. udar mózgu, zawał serca etc.), a także w wyniku planowego leczenia, którego podjęliśmy się na własną rękę. Odszkodowania nie dostaniemy również wtedy, kiedy szkoda będzie miała związek ze stosowaniem zabiegów albo leczenia nieuznanego w sposób medyczny. Przykład? Usługi wszelkiego rodzaju szamanów, terapeutów i tym podobne.

Wyłączone z ochrony są również sytuacje związane z zatruciem czymś, co wniknęło do naszego organizmu zarówno poprzez skórę, jak i pokarm czy podczas oddychania.

A kiedy nie dostaniesz odszkodowania za bagaż? Czytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO