Narty dla ambitnych

Uwielbiasz narty, czujesz się na stoku pewnie, a Twoje umiejętności pozwalają Ci na profesjonalny styl jazdy? Chociaż szusy i piękne widoki nadal chwytają Cię za serce, zaczynasz odczuwać pewien niedosyt? Jeśli czytając ten opis powiedziałeś: „to o mnie” - spróbuj w tym roku czegoś zupełnie nowego.

 

Freeride

 

Zdaniem fanów tego rodzaju narciarstwa to czyste poczucie wolności. Zdaniem zewnętrznych obserwatorów – sport ekstremalny i brawura. W praktyce freeride, zwany także off-piste, to nic innego niż jazda poza trasami, często po dziewiczych stokach, pełnych nietkniętego, nierozjeżdżonego puchu. Niejednokrotnie nie da się na nie dotrzeć kolejką, dlatego większość narciarzy wstępnie planuje trasę zjazdu, a następnie wspina się na szczyt samodzielnie. Zjazd wymaga nie tylko doskonałej techniki jazdy, ale także znajomości terenu, doświadczenia i intuicji. Nigdy nie wiadomo, czy pod warstwą śniegu nie kryje się skała, na której wyląduje narciarz po oddanym skoku. Warto wziąć też pod uwagę porę dnia i nasłonecznienie stoku – dzięki temu łatwiej uniknąć oberwania się śniegu i lawiny. Osoby, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, powinny zawsze wykonywać zjazdy w duecie z kimś bardziej doświadczonym i zawsze zjeżdżać po przetartej już przez niego trasie.

 

Heliskiing

 

To wersja narciarstwa freeride dla osób najbardziej żądnych adrenaliny. Tak jak w poprzednim przypadku, zjazdów dokonuje się poza trasami, jednak inny jest tu sposób dodarcia na szczyt zbocza. Na stok narciarz jest transportowany helikopterem, z którego wyskakuje w asyście licencjonowanego przewodnika. Chociaż przewodnik ma być gwarantem bezpieczeństwa, sport ten zalicza się do grupy ekstremalnych. Do obowiązkowych zabezpieczeń narciarza należy pełne wyposażenie lawinowe, w skład którego wchodzi m.in. detektor, sonda lawinowa i łopata. W niektórych zestawach znajduje się także plecak z poduszką powietrzną ABS. Sport ten jest zakazany we Francji i Austrii, ale z powodzeniem można go spróbować w Szwajcarii, Rosji (okolice góry Elbrus na Kaukazie), we Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie, USA, a nawet na Grenlandii.

 

Skitouring

 

To wersja dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego, ale nie są skłonni podejmować ryzyka. Skitouring to wykorzystywanie nart do wędrówek po szlakach turystycznych i szczytach, umożliwiających podziwianie niesamowitych widoków, do których trudno dotrzeć w inny sposób. Wejść, przypominających techniką narciarstwo biegowe, dokonuje się na nartach wyposażonych w specjalne „foki”, które uniemożliwiają ześlizgnięcie się. Taki spacer, choć niewątpliwie przyjemny, wymaga doskonałej kondycji i może zająć nawet pół dnia. Wysiłek zawsze w takim przypadku bywa nagrodzony. Poza ciszą, brakiem tłumów i pięknymi widokami, amatorzy tego sportu znajdują żleby i miejsca do doskonałych zjazdów.

Czytaj także

Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Zbuduj narciarską formę!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO