Bagaże pod specjalnym nadzorem. Jak zadbać o ich ubezpieczenie?

Zgubiony, zniszczony, okradziony, odnaleziony na niewłaściwym lotnisku… Nasz bagaż podróżny mogą spotkać przeróżne, niekoniecznie przyjemne przygody. Ważne, by nie zepsuło nam to urlopu. Dlatego warto wiedzieć, na ile możemy się przed tym uchronić.

Ubezpieczenie bagażu podróżnego nie występuje samodzielnie – jest to dodatek do polisy turystycznej. Ochronę bagażu dostajemy zatem „w pakiecie”. Ale już jej zakres zależy od typu wybranego ubezpieczenia.

Co ubezpieczamy w bagażu?

Na początek warto wyjaśnić, co uważane jest za bagaż podróżny. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju torby, walizy, nesesery, plecaki oraz ich zawartość, którą stanowią przedmioty osobistego użytku, zwyczajowo zabierane w podróż. Chodzi tu w szczególności o ubrania, obuwie, środki higieny osobistej, okulary czy książki. Ale to nie wszystko – ochronie ubezpieczeniowej podlegają również pojedyncze przedmioty, które zamierzamy wręczyć komuś w prezencie.

Co ważne, w katalogu tym nie ma tak często zabieranej na wakacje elektroniki, czyli np. aparatów fotograficznych, tabletów czy telefonów komórkowych. Ochronie nie podlega również sprzęt turystyczny i sportowy – wyjątkiem są namioty, karimaty, śpiwory i materace. Na odszkodowanie nie ma co liczyć również wtedy, kiedy zniszczy się nam walizka (np. dziecko siada na walizce poliwęglanowej i jej pokrywa pęka).

Osobną kategorią jest za to sprzęt sportowy, który podlega ochronie w wariancie PODRÓŻE Optimum i VIP. (WIĘCEJ O UBEZPIECZENIU SPRZĘTU SPORTOWEGO)

Strefy ryzyka

W czasie podróży bardzo często tracimy nasz bagaż z pola widzenia. To ląduje on w luku bagażowym w samolocie, to spoczywa na dnie bagażnika samochodowego w czasie zwiedzania, a przede wszystkim zostawiamy go na całe dnie w pokoju hotelowym. W każdej z tych sytuacji chroni nas ubezpieczenie bagażu, ale warto znać istotne zastrzeżenia.

O ile nie ma wątpliwości co do ochrony bagażu, który nadajemy podczas odprawy na lotnisku czy zostawimy w przechowalni lub szafce bagażowej np. na dworcu kolejowym, o tyle walizka czy torba zostawiona w samochodzie będzie chroniona tylko pod warunkiem, że auto będzie stało na parkingu strzeżonym. Podobnie jest w przypadku przyczep kempingowych. Nie ma za to żadnych wyjątków jeśli chodzi o rzeczy osobiste pozostawione w zamkniętym pokoju hotelowym czy kajucie.

Zagrożenia

We wszystkich tych przypadkach dojść może do nieprzyjemnych sytuacji. Ktoś może włamać się do pokoju hotelowego albo bagaż może zaginąć na lotnisku. Może wreszcie zostać zniszczony, czy to na skutek kataklizmu, czy np. zalany po pęknięciu rury w hotelu. Wszystkie powyższe przykłady są objęte ubezpieczeniem turystycznym. Ale trzeba wiedzieć o warunkach. Jeśli ktoś ukradł nam bagaż lub włamał się, niszcząc go, musimy mieć pisemne potwierdzenie, że coś takiego nas spotkało. Należy więc kradzież, włamanie czy rozbój zgłosić na policję i zadbać o to, by mieć potwierdzający to pisemny ślad.

Nie możemy natomiast liczyć na zwrot kosztów, jeśli np. skradziony zostanie bagaż pozostawiony bez opieki, kiedy nasze rzeczy osobiste zniszczymy przez nieuwagę sami lub gdy zrobi to nasze dziecko czy partner. Nie ma również mowy o ochronie w przypadku, kiedy wyleje się zamknięty w walizce brudzący kosmetyk albo potłucze się butelka, która podziurawi ubrania.

Ochrona bagażu zależy od pakietu. CZYTAJ WIĘCEJ o zakresie ubezpieczenia.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO