Choroba przewlekła a wyjazd. Jak chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczenie podróżne nie każdego chroni w takim samym stopniu. Szczególne obostrzenia dotyczą osób cierpiących na choroby przewlekłe. Oto co muszą one wiedzieć przed zakupem polisy.

W praktyce chodzi o chorobę, która sprawia, że np. regularnie zażywamy leki czy jesteśmy pod stałą opieką lekarza. Do chorych przewlekle zaliczamy np. cukrzyków, astmatyków, chorych na epilepsję, nadciśnienie, chorobę wieńcową, nowotwór, chorobę Alzheimera, cierpiących na silne alergie etc. Ale mowa jest tutaj również o sytuacjach, kiedy chory w ciągu roku przed podróżą przeszedł np. operację serca wynikającą z problemów z układem krążenia.

Decydując się na podróż, osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą za ubezpieczenie turystyczne zapłaci więcej niż „zwykły” człowiek. Różnica w cenie sięgać może nawet 150 procent. Co więcej, taki chory zezwala ubezpieczycielowi na dostęp do dokumentacji medycznej, by mógł on porównać historię choroby z tym, do czego przyznał się on, wykupując polisę. Tylko wówczas ubezpieczenie pokryje koszty pomocy medycznej w razie powikłań wynikających z choroby przewlekłej albo zaostrzenia jej stanu.

Co ważne, w tym zakresie opłaca się szczerość. Jeśli bowiem wykupując ubezpieczenie nie powiemy o naszych dolegliwościach, a za granicą zdarzy się wypadek lub nasz stan zdrowia nagle się pogorszy, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Podobnie stanie się, jeśli wybierzemy się w podróż wbrew zaleceniom naszego lekarza.

Ochronie ubezpieczenia podróżnego – nawet po wykupieniu opcji dla cierpiących na choroby przewlekłe - nie podlegają również sytuacje, w których pomocy lekarskiej potrzeba w związku z chorobą psychiczną, w tym depresją czy nerwicą. Ubezpieczyciel nie odda pieniędzy za pomoc medyczną niezbędną ze względu na choroby przenoszone drogą płciową, HIV oraz AIDS. Podobnie sytuacja ma się wobec do osób, u których przed wyjazdem stwierdzono chorobę śmiertelną – taką, która wedle przewidywań lekarzy zakończy się śmiercią w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Koszty leczenia – co naprawdę pokrywa polisa? CZYTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO