Lekarz, szpital, powrót do kraju – jakie koszty leczenia pokryje polisa turystyczna?

Choroba, wypadek, a czasem niewielki uraz, gorączka czy ból… Na urlopie nie wypoczywamy od problemów ze zdrowiem. Nie ochroni nas przed nimi również ubezpieczenie turystyczne, ale może oszczędzić nam stresów i wydatków związanych z pokryciem kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne a nagła choroba

Zmiana klimatu, podróż samolotem, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, zmiana flory bakteryjnej – wszystko to może sprawić, że organizm w pewnym stopniu odmówi nam posłuszeństwa. Obawiają się tego zwłaszcza rodzice podróżujący z małymi dziećmi. I właśnie w takich sytuacjach najczęściej używana jest polisa turystyczna.

Po pierwsze Centrum Operacyjne, które dostępne jest telefonicznie i mailowo 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, organizuje nam pomoc lekarza – czy jego przyjazd do hotelu, czy też naszą wizytę w przychodzi lub gabinecie w najbliższej okolicy. Po drugie – za tę poradę płaci. A po trzecie – pokryje koszty zakupu przepisanych leków. A jeśli wszystko to załatwimy bez jego pomocy, zwróci pieniądze, które wydaliśmy na konsultację medyczną. Tylko tyle i aż tyle – nie zapobiegnie to chorobie, ale pomoże się z nią uporać.

Ubezpieczenie turystyczne a wypadek

To coś, co może się zdarzyć w każdym momencie naszego życia, a urlop nie jest wyjątkiem. Skaleczenie stopy o kolce jeżowca, złamanie ręki po upadku z roweru, a może zwykłe potknięcie na spacerze, które skończy się skręceniem nogi – każda z tych sytuacji może wymagać interwencji lekarza, a nawet przewiezienia do szpitala. Nie wspominając o najpoważniejszych wypadkach, które wymagają transportu śmigłowcem ratowniczym czy karetką.

Tu zasada jest podobna – ubezpieczenie nie ma mocy zapobieżenia takim wydarzeniom. Jego rolą jest po pierwsze organizacja pomocy, po drugie transport, po trzecie pokrycie kosztów leczenia i leków.

Ważne zastrzeżenie: polisa gwarantuje pomoc do momentu, w którym chory czy poszkodowany będzie w stanie wrócić do kraju. W razie potrzeby ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty takiej podróży.

Sytuacje wyjątkowe – dentysta

Na liście sytuacji nieprzewidzianych, a kłopotliwych, znajduje się również nagły ból zęba. Tu również polisa turystyczna może się przydać – pokrywa koszty wizyty u stomatologa w sytuacji ostrego stanu bólowego lub zapalnego w zależności od wykupionego pakietu. W przypadku wariantów PODRÓŻE Standard i Medium ubezpieczyciel jest gotów zapłacić za taką konsultację maksymalnie 100 euro; w przypadku pakietów Optimum i VIP – 250 euro.

Ale pamiętajmy, że ubezpieczenie turystyczne nie pokryje kosztów standardowego leczenia – takiego, które można zaplanować z wyprzedzeniem i które nie jest pilne.

Sytuacje wyjątkowe – ciąża

Zasady dotyczące pomocy medycznej związanej z ciążą i porodem są bardzo konkretne. Polisa turystyczna gwarantuje pokrycie kosztów jednej wizyty lekarskiej (koszt do 150 euro) związanej z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia w związku z ciążą i porodem. Dotyczy przyszłych mam do 32 tygodnia ciąży.

Jak powinna ubezpieczyć się kobieta w ciąży? Dowiedz się TUTAJ.

Ubezpieczenie na wakacje a szerokie assistance

Ci, którzy przez to przeszli wiedzą, że poważna choroba albo ciężki wypadek, który przydarzy się w czasie zagranicznego urlopu to nie tylko kwestia leczenia i hospitalizacji. Wyobraźmy sobie sytuację, w której na wakacje jedzie matka z dwójką dzieci. I już na miejscu okazuje się, że kobieta musi pilnie przejść zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego. Co wtedy z dziećmi? Zostaną same, bez opieki?

W takiej sytuacji w ramach ubezpieczenia turystycznego (a konkretnie pakietów PODRÓŻE Optimum i VIP) Centrum Operacyjne organizuje powrót dzieci do Polski, a także ich zakwaterowanie w hotelu, jeśli np. na najbliższy lot powrotny trzeba czekać kilka dni. Co ważne, dzieci wracają do kraju pod opieką osoby oddelegowanej przez ubezpieczyciela. Wszystko to oczywiście tylko w przypadku zgody rodziców lub opiekunów.

A czego ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje? CZYTAJ o wyjątkach od polisy.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO