Wakacje w Hiszpanii. Tak przygotujesz się do wyjazdu

Hiszpania ma wszystko, czego potrzeba do udanych wakacji: wspaniały klimat, ciepłe morze, piękne miasta i zabytki, pyszną kuchnię oraz przyjaznych ludzi. By nic nie zepsuło sielanki, do wyprawy do tego uroczego kraju dobrze jest się zawczasu odpowiednio przygotować.

Hiszpania jest popularnym celem podróży wielu polskich turystów, a wyjazdy ułatwia mnogość tanich połączeń między krajami. Wielu odwiedzających decyduje się na samodzielne zwiedzanie kraju i jego atrakcji. Niezależnie od tego, czy do Hiszpanii wybieramy się na własną rękę, czy też z biurem podróży, lepiej byśmy mieli ze sobą polisę turystyczną. I to mimo że Hiszpania należy do Unii Europejskiej i obejmuje ją Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne w Hiszpanii

Publiczna opieka medyczna w Hiszpanii co do zasady jest darmowa i w tym zakresie EKUZ gwarantuje nam, że zostaniemy przyjęci do państwowej przychodzi czy szpitala i nie będziemy musieli za to dodatkowo płacić.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Dentysta

Są jednak wyjątki od tej reguły. Przede wszystkim jest to leczenie stomatologiczne, które w Hiszpanii jest w całości opłacane przez pacjenta. I to jest pierwszy argument za tym, by uzbroić się w ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia ono bowiem pokrycie kosztów wizyty u dentysty (do 100 euro w pakietach Standard i Medium, oraz do 250 euro w pakiecie Optimum i VIP) w razie nagłego stanu bólowego czy zapalenia. 

A ile kosztuje takie leczenie? Za wypełnienie zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 euro. Inne dentystyczne „atrakcje”, jak leczenie kanałowe, to już wydatek rzędu kilkuset euro.

Lekarz prywatny

Jeśli zdarzy się tak, że w przypadku choroby nie uda nam się znaleźć czynnej przychodni czy też dostać do lekarza, i w efekcie wybierzemy się do gabinetu prywatnego, za wizytę zapłacimy z własnej kieszeni. Taka konsultacja jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w sytuacji, kiedy chodzi o ratowanie życia.

I tu znów należy uznać wyższość ubezpieczenia turystycznego nad kartą EKUZ. Dla ubezpieczyciela nie stanowi problemu, że skorzystamy z prywatnej opieki medycznej. Jeśli konsultacja dotyczy nagłej choroby lub wypadku, jej koszty zostaną pokryte w ramach wykupionej polisy.

Wątpliwości wokół karetki

Przewiezienie karetką do szpitala jest w Hiszpanii generalnie refundowane. Tu mamy jednak kolejne „ale” – chodzi bowiem tylko o zagrożenia życia albo bardzo konkretne wskazania lekarskie. Niezasadne z tego punktu widzenia wezwanie karetki może kosztować nas 480 euro.

Leki

Jeśli w ramach wizyty u lekarza dostaniemy do wykupienia receptę, zapłacimy od 40 do 60 proc. ich ceny, a emeryci od 10 do 60 proc.

Jeśli mamy polisę turystyczną, ubezpieczyciel zwróci nam to, co wyłożyliśmy z własnej kieszeni.

Transport do Polski

W razie poważniejszych problemów ze zdrowiem, jeśli konieczne będzie przewiezienie chorego do Polski, w grę wchodzi pełna odpłatność. EKUZ bowiem nie obejmuje transportu międzynarodowego. Inaczej niż ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszt organizacji i przewiezienia do Polski. A może on być bardzo wysoki – zwłaszcza jeśli konieczne jest wynajęcie powietrznej karetki i zapewnienie asysty medycznej. Wówczas będzie to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ale ubezpieczenie turystyczne ma coś jeszcze…

Na polisie widnieje numer telefonu Centrum Operacyjnego, które działa 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Gdy tylko wymaga tego nasz stan zdrowia, można wykręcić podany numer i w języku polskim opowiedzieć, co się dzieje. Wówczas konsultanci zajmą się organizacją wizyty lekarskiej czy transportu do szpitala. To rozwiązanie bardzo komfortowe dla tych, dla których barierą jest brak znajomości języka obcego.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Waluta i czas – w Hiszpanii płaci się w euro, a czas nie różni się od tego obowiązującego w Polsce.

Język – oczywiście językiem urzędowym jest hiszpański, ale w Katalonii, której stolicą jest ukochana przez turystów Barcelona, obowiązuje również kataloński. I to jego często używają sprzedawcy czy kelnerzy.

Komunikacja – poruszanie się między miastami czy w ich obrębie jest proste i stosunkowo tanie. Bardzo korzystnie cenowo przedstawia się również koszt wynajęcia samochodu.

Jakie dokumenty zabrać w podróż? Czytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO