Jadę! Jakie dokumenty zabrać ze sobą w podróż?
Przezorny zawsze dobrze spakowany, zwłaszcza jeśli chodzi o dokumenty. Przed podróżą warto skorzystać z gotowej listy podpowiedzi, by niczego nie zapomnieć.
Dokumenty dobrze jest podzielić na te, które w danej sytuacji trzeba mieć pod ręką, które się często wyciąga i wkłada do torby, oraz takie, które muszą być blisko tylko na wszelki wypadek.
Dokumenty w podróży – z nich na pewno skorzystasz
Przede wszystkim będą to dokumenty pozwalające na przekroczenie granicy. W obrębie strefy Schengen (należy do niej większość krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcaria i Islandia) dorośli obywatele jej państw mogą poruszać się bez ważnego paszportu – wystarczy dowód osobisty. Ale już w przypadku dzieci paszport będzie potrzebny. A już poza strefą Schengen bez paszportu ani rusz. Być może zabrać ze sobą trzeba również wizę.
Podczas podróży będziemy wiele razy proszeni o okazanie dokumentów, dlatego dobrze jest mieć je w łatwo dostępnym, a jednocześnie bezpiecznym miejscu – saszetce zawieszonej na szyi lub w „nerce” zapinanej na biodrach.
Co i rusz sięgać będziemy również po bilety – lotnicze, kolejowe, autobusowe, w tym również karty pokładowe czy wykupione osobno miejscówki. Łatwo o tym zapomnieć i upchnąć je w roztargnieniu gdzieś na dnie walizki.
Jeśli zaś wybieramy się do krajów egzotycznych, gdzie przed wjazdem wymagane jest okazanie dowodu przejścia niezbędnych szczepień, nie warto chować głęboko tzw. żółtej książeczki, do której wpisywane jest potwierdzenie uodpornienia na choroby zakaźne (Dla kogo szczepienia przed podróżą? Więcej informacji TUTAJ).
Jeśli zabieramy w podróż zwierzęta, trzeba mieć ze sobą zaświadczenie od weterynarza i książeczkę szczepień – najpewniej również te dokumenty będą chciały obejrzeć służby graniczne.
Dokumenty w podróży – tego nie zapomnij
Osobną grupę dokumentów stanowią te, z których w podróży nie chcielibyśmy korzystać, ale które trzeba ze sobą mieć.
W przypadku podróży na terenie Unii Europejskiej (oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu) warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona dostęp do powszechnego systemu opieki zdrowotnej na zasadach takich samych jak te, które obowiązują mieszkańców danego kraju. Kartę EKUZ wyrabia się osobno dla każdego podróżnika (o tym, jak to zrobić, przeczytasz TUTAJ).
Ale jako że poza Europą karta nie obowiązuje, a nawet na jej terytorium w bardzo wielu miejscach chory czy poszkodowany musi się do kosztów leczenia dorzucać, a w niektórych przypadkach nawet pokrywać je w całości, EKUZ może nie wystarczyć. Dlatego odpowiednio wcześniej warto wykupić polisę turystyczną dla każdego z członków rodziny czy grupy podróżujących, biorąc pod uwagę wiek (dodatkowy pakiet dla osób powyżej 65 roku życia), stan zdrowia (choroby przewlekłe), plany na wyjazd (uprawianie sportu) czy szczególne okoliczności (ciąża).
Warto wiedzieć, że polisę mogą kupić także ci, którzy nie zdążą albo zapomną przed wyjazdem, albo już będąc za granicą zdecydują się na rozszerzenie ochrony (o tym, jak to działa, czytaj TUTAJ).