Odszkodowanie? Zwrot kosztów? Co się kryje w ubezpieczeniu turystycznym?

Ubezpieczenie turystyczne to tak naprawdę kilka różnych polis zaszytych w jednej. By lepiej wybrać ubezpieczenie na swoją podróż, dobrze jest zrozumieć, jak działa polisa i na czym polega ochrona, którą zapewnia.

Ubezpieczenie na wakacje i assistance

Pierwsza podstawowa sprawa, o jakiej jest mowa w ubezpieczeniu turystycznym, to wcale nie pokrycie kosztów leczenia czy pobytu w szpitalu, ale już sama organizacja pomocy. Centrum Operacyjne jest dostępne przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. I to właśnie tam – w miarę możliwości – należy się zwrócić w pierwszej kolejności.

Ale to nie wszystko. W polisie turystycznej zawarta jest również usługa przekazania ważnych informacji w sytuacji, kiedy osoba ubezpieczona nie będzie w stanie zrobić tego samodzielnie.

Ubezpieczenie na wakacje i koszty leczenia oraz pobytu w szpitalu

Podstawową wartością polisy na wakacje jest jednak ochrona w razie nagłej choroby czy wypadku. Co w tym wypadku oznacza słowo „ochrona”? Poza wspomnianą wyżej organizacją pomocy, jest to pokrycie kosztów leczenia albo pobytu w szpitalu.

Może to działać na dwa sposoby – ubezpieczyciel płaci za leczenie czy hospitalizację od razu albo zwraca koszty poniesione przez pacjenta na miejscu, już po jego powrocie do kraju.

Ale „ochrona” w tym wypadku to również pokrycie kosztów zakupu leków oraz – co ważne – transportu medycznego karetką czy helikopterem.

Ubezpieczenie na wakacje i odszkodowanie

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków również zawiera się w polisie turystycznej i działa niejako obok tej jego części, która mówi o pokryciu kosztów leczenia i pobytu w szpitalu.

NNW to bowiem odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, jakim skończy się dla nas wypadek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, jak poważne i jak nieodwracalne będą zmiany w naszym stanie zdrowia. Tu wypłacany jest procent od sumy ubezpieczenia. O ile np. utrata wzroku, a także śmierć, to 100 proc., o tyle złamanie ręki czy skręcenie nogi to zwykle kilka procent.

Więcej o tym, jak działa ubezpieczenie NNW czytaj TUTAJ.

Ubezpieczenie na wakacje i bagaż

Zupełnie na czym innym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego, które również zawiera się w polisie turystycznej. Tu mowa jest o sytuacji, kiedy nasze walizki, torby czy plecaki zaginą np. w czasie podróży samolotem, gdy znikną z przechowalni albo z samochodu, którym podróżujemy, lub też zostaną zniszczone np. w hotelu, w którym woda z pękniętej rury zalała pokoje.

I tu ważne zastrzeżenie: ochrona obowiązuje do sumy ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie wypłaci zatem więcej niż równowartość 150 euro w pakiecie PODRÓŻE Standard, 300 euro – Medium, 1000 euro – Optimum, 3500 euro – VIP. 

Ci, którzy zdecydują się na najwyższe pakiety ubezpieczenia turystycznego, czyli PODRÓŻE Optimum i VIP, mogą liczyć również na zwrot kosztów nadzwyczajnych wydatków związanych z opóźnieniem dostarczenia bagażu, który np. wylądował na innym lotnisku niż jego właściciele.

Ubezpieczenie na wakacje – kiedy my nabroimy...

Taką ewentualność mało kto z podróżujących bierze pod uwagę. Ale krzywda wyrządzona nieświadomie komuś obcemu może popsuć urlop nie tylko poszkodowanemu, ale i nam samym. Tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które również zawiera się w polisie turystycznej.

Polisa zapewnia wypłatę pieniędzy, mających pokryć koszty zniszczeń albo wyrządzonych szkód. W przypadku, kiedy krzywda stała się osobie, górna suma ubezpieczenia to 75 tys. euro, jeśli zniszczony został przedmiot (bagaż, ale i samochód), suma ta wynosi 7500 euro. Ale ważne zastrzeżenie: polisa OC stanowi część ubezpieczenia turystycznego tylko w pakiecie PODRÓŻE Optimum i VIP.

Więcej o tym, jak działa ubezpieczenie OC czytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO