Osoba niepełnosprawna w zagranicznej podróży – jak wybrać ubezpieczenie?

Choroba przewlekła czy niepełnosprawność nie oznaczają, że wszelkie podróże są zakazane. Przeciwnie – oderwanie się od codzienności może być doskonałą terapią. Nim jednak podróż się rozpocznie, powinna zostać dobrze przygotowana, m.in. pod kątem opieki zdrowotnej i ubezpieczenia.

Na początek oceń swój stan

Szykując się do wyjazdu, należy zacząć od rozmowy z lekarzem, i to niezależnie od stopnia niepełnosprawności czy rodzaju choroby przewlekłej. Dobrze, by był to lekarz, który zna naszą historię, wie, jak reagujemy na przeróżne bodźce. On będzie w stanie najlepiej ocenić, czy wybrany przez nas cel, termin i czas trwania podróży jest optymalny. Ewentualnie doradzi korektę – np. do Włoch warto jechać o każdej porze roku, ale osoby cierpiące na problemy z sercem powinny unikać upałów, ci zaś, których niepełnosprawność wiąże się z problemami z poruszaniem, niech wybiorą termin jak najmniej popularny, by uniknąć tłumów.

Wcześniejsza wizyta u lekarza pozwoli również przeprowadzić niezbędne badania, być może zaopatrzyć się w zapas leków, które stale przyjmujemy.

Inna sprawa to środek transportu. Ze względów zdrowotnych nie dla wszystkich wskazana będzie podróż samolotem. Dobrze jest też upewnić się, czy np. wózek inwalidzki zostanie bez problemu zabrany na pokład samolotu (maszyny tanich linii mają na ten cel przewidziane mniej miejsca niż te rejsowe). Być może warto rozważyć podróż pociągiem czy autokarem. Kolej coraz szerzej otwiera się na niepełnosprawnych, oferując im coraz to nowe ułatwienia, ale doświadczenia ostatnich lat pokazują, że wciąż jest w tym zakresie wiele do zrobienia. Czy w wagonie są dostatecznie szerokie drzwi, czy zmieszczę się w korytarzu, co z dostępem do toalety? To ważne pytania, których lepiej nie zadawać sobie dopiero na dworcowym peronie. W każdym przypadku należy zasięgnąć informacji przewoźnika.

Potem zacznij planować

Kiedy wiemy już, kiedy, gdzie i na jak długo jedziemy, możemy zacząć kompletować informacje i bagaże. I współtowarzyszy. Nawet jeśli niepełnosprawność nie wymaga stałej opieki, zdecydowanie lepiej jest podróżować w grupie, choćby była zaledwie dwuosobowa.

Towarzysz podróży może być naszą „pierwszą pomocą”. Wiedzą o tym dobrze cukrzycy, którzy przed wyjazdami „szkolą” swych bliskich z rozpoznawania sytuacji i reagowania na nie, np. umiejętności zrobienia zastrzyku z glukozy.

Zdecydowanie należy również zadbać o to, by mieć przy sobie informację o chorobie czy niepełnosprawności, najlepiej w języku polskim i angielskim. W razie sytuacji kryzysowej znacznie ułatwi to pracę ratownikom. Dobrze też, by w naszym otoczeniu było kilka osób świadomych naszej choroby.

Nie zapomnij się ubezpieczyć

Zakup ubezpieczenia turystycznego jest rekomendowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Spraw Zagranicznych każdemu wyjeżdżającemu za granicę. Dotyczy to również podróżnych jadących do krajów Unii Europejskiej czy pozostającej poza UE czwórki członków Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, i to mimo że są to państwa objęte zasięgiem działania karty EKUZ.

Z rekomendacji tej powinny skorzystać również osoby niepełnosprawne czy cierpiące na choroby przewlekłe. W ich przypadku jednak wybór polisy jest szczególnie ważny.

Pierwsza istotna sprawa to zwyżka z tytułu choroby przewlekłej. Cukrzycy, nadciśnieniowcy, epileptycy – wszyscy oni, kupując ubezpieczenie, muszą zaznaczyć, że chodzi o osobę ze schorzeniem przewlekłym. W innym wypadku polisa może okazać się bezużyteczna w sytuacji, gdy stan zdrowia nagle pogorszy się właśnie w związku z chorobą przewlekłą.

JAKIE UBEZPIECZENIE WYBRAĆ W PRZYPADKU CHOROBY PRZEWLEKŁEJ?

Kolejna ważna rzecz to suma ubezpieczenia. To górna granica, którą ubezpieczyciel zobowiązuje się wydać na pokrycie kosztów leczenia, zakupu leków czy transportu do Polski. Zasada jest prosta – im dalej jedziemy, tym wyższa powinna ona być. O ile na terenie Unii Europejskiej (oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii) podstawą może być karta EKUZ, uzupełniona o polisę, o tyle poza Starym Kontynentem zdani jesteśmy wyłącznie na ubezpieczenie.

CZYM SIĘ RÓŻNI EKUZ OD POLISY TURYSTYCZNEJ?

Przeglądając zakres ubezpieczenia, dobrze jest przyjrzeć się temu, co wchodzi w skład pakietu assistance. Zwyczajowo jest to organizacja pomocy medycznej w razie nagłej choroby czy wypadku, a także organizacja transportu medycznego do Polski. Ale w wyższych pakietach ubezpieczenia (PODRÓŻE Optimum oraz VIP) może to być także sprowadzenie i opłacenie pobytu osoby, która ma się zająć chorym przebywającym w szpitalu. Tu decyzja zależy od tego m.in., w jakim gronie podróżujemy.

Jedź i ciesz się podróżą

Gdy już wyjedziesz, zrób co się da, by zapomnieć o swej niepełnosprawności czy problemach ze zdrowiem. Potraktuj wyjazd jak odskocznię od codzienności i formę terapii. Pozwól sobie odpocząć, na ile tylko się da.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO