Na urlopie do szpitala. Jak chroni nas ubezpieczenie?

Wypadek czy nagła choroba to coś, czego wolelibyśmy uniknąć, zwłaszcza w czasie wakacji w innym kraju. Jeśli jednak już nas spotka, chcemy jak najszybciej uzyskać niezbędną pomoc medyczną. Ubezpieczenie podróżne nie tylko pokryje przynajmniej znaczną część jej kosztów, ale i sprawi, że organizacją leczenia zajmą się fachowcy.

Zatrucie, złamanie, wysoka gorączka, rozcięta skóra, zwichnięcie… Sytuacji, które zmuszą nas do kontaktu z lekarzem może się w czasie urlopu zdarzyć wiele. Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, w każdym przypadku najpierw musimy skontaktować się z Centrum Operacyjnym. Numer telefonu znajduje się na dowodzie ubezpieczenia, ale jeszcze przed wyjazdem warto zapisać go np. w telefonie.

Po zebraniu potrzebnych informacji o tym, co się stało i jakie są dolegliwości, Centrum Operacyjne zajmie się organizacją pomocy. O tym, czy trzeba jechać do szpitala, zdecyduje wysłany do nas lekarz. W sytuacjach ewidentnych – np. po wypadku samochodowym – karetka zabierze nas do szpitala od razu. Jeśli stan będzie na tyle poważny, że nie będziemy w stanie zadzwonić do Centrum Operacyjnego, to wcale nie oznacza, że polisa przestaje działać. W najgorszym przypadku trzeba zgłosić się do ubezpieczyciela w ciągu 10 dni po powrocie do Polski i przedstawić dokumentację medyczną oraz ewentualne opłacone przez siebie rachunki. Wszystko to będzie podstawą do zwrotu kosztów.

Na koszty pobytu w szpitalu składają się: konsultacje medyczne lekarzy, zabiegi, operacje i koszty podawanych leków. Wszystko to znajduje się w zakresie ubezpieczenia podróżnego, niezależnie od wykupionego pakietu. Różnica dotyczy sumy, do której możliwa jest refundacja.

Najbardziej podstawowy i najtańszy pakiet PODRÓŻE Standard zapewnia pokrycie kosztów hospitalizacji do 20 tys. euro. W przypadku PODRÓŻE Medium jest to już 40 tys. euro, PODRÓŻE Optimum 80 tys. euro, a PODRÓŻE VIP to aż 200 tys. euro. Ta ostatnia opcja polecana jest zwłaszcza przy podróżach do krajów poza UE. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Japonii polisa ubezpieczenia turystycznego jest naszym jedynym zabezpieczeniem w przypadku nagłych problemów zdrowotnych. A leczenie np. w USA jest bardzo drogie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku podróży do krajów Unii Europejskiej oraz do Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Tam skorzystać możemy z ubezpieczenia w naszym polskim Narodowym Funduszu Zdrowia. Wystarczy w podróż zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Co to takiego? Warto jednak wiedzieć, że EKUZ nie zapewnia refundacji wielu kosztów, jakie mogą na nas spaść w przypadku nagłych problemów ze zdrowiem.

CZYM SIĘ RÓŻNI EKUZ OD UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO? Czytaj!

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO