Kto i na jakich zasadach dostanie kartę EKUZ? Potrzebne dokumenty
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ale w zależności od sytuacji jej wydanie może wymagać dołączenia dodatkowych dokumentów. Różne mogą być również zasady jej obowiązywania.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, który w czasie zagranicznego wyjazdu turystycznego poświadcza nasze prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele kraju, do którego się wybieramy. Jest wydawana za darmo przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dla kogo karta EKUZ?
Wniosek o wydanie karty EKUZ może złożyć każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, zgłoszony do Funduszu członek rodziny takiej osoby, a także osoba nieubezpieczona, ale również chroniona na mocy prawa (np. nieubezpieczone kobiety w ciąży). W przypadku ich wszystkich zakres ochrony będzie identyczny, ale zmienny może być okres ważności karty.
Wniosek do pobrania znajdziesz TUTAJ.
Jak długo ważna jest karta EKUZ?
- emeryci – 5 lat;
- pracownicy, rolnicy, przedsiębiorcy, renciści, studenci, a także członkowie rodzin osób z wymienionych grup – 6 miesięcy;
- nieubezpieczone kobiety w ciąży i dzieci posiadające polskie obywatelstwo albo status uchodźcy – 6 miesięcy;
- bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy, inni ubezpieczeni – 2 miesiące;
- osoby, które na podstawie kryteriów dochodowych otrzymują wsparcie pomocy społecznej – 90 dni;
- kobieta w okresie połogu, posiadająca obywatelstwo polskie i mieszkająca w Polsce – 42 dni.
Czy potrzebne są dodatkowe dokumenty?
Z racji wprowadzenia Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, znanej pod skrótem eWUŚ, nie ma konieczności dostarczania potwierdzenia opłacania składek ubezpieczeniowych.
Załącznik do wniosku o wydanie karty potrzebny jest właściwie w tylko jednym przypadku. Studenci i doktoranci, którzy zostali zgłoszeni jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, muszą dołączyć kopię legitymacji szkolnej/studenckiej lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
Karta EKUZ dla wyjeżdżających do pracy
Nieco inne zasady obowiązują tych, którzy za granicą zamierzają szukać zatrudnienia, jadą pracować albo wyjeżdżają w podróż służbową.
Wniosek do pobrania znajdziesz TUTAJ.
1. Jestem bezrobotny – jadę szukać pracy.
W takim przypadku należy wypełnić specjalny formularz, w którym trzeba zaznaczyć, że za granicę wyjeżdża się w poszukiwaniu zatrudnienia. Jeśli celem jest jeden z krajów Unii Europejskiej, do wniosku trzeba dołączyć wypełniony formularz U2, a jeśli wyjeżdżamy do Islandii, Szwajcarii, Norwegii czy Liechtensteinu – druk E303. Oba dokumenty są dostępne w wojewódzkich urzędach pracy. WAŻNE: Dotyczy bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.
2. Znalazłem legalną pracę za granicą.
W takim przypadku o kartę EKUZ wnioskować mogą zatrudnieni, którzy mimo pracy za granicą podlegają polskiemu prawu, np. pracownicy delegowani. Ci zaś, którzy podejmują legalne zatrudnienie i pokrywają wszelkie standardowe należności – podatki, składki etc. – podlegają przepisom danego kraju. Wówczas przechodzą niejako pod opiekę danego kraju.
3. Jadę w delegację.
Taka osoba podlega ochronie w zakresie działania karty EKUZ, tyle że wniosek, który składa (ona lub jej pracodawca), musi mieć zaznaczoną odpowiednią opcję. Dołączony zostać musi również formularz A1.