Ryzykowne kierunki w 2017 – gdzie lepiej nie podróżować?

W ostatnich latach świat zaczął kręcić się szybciej, a sytuacja w wielu miejscach staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Dlatego nim zabierzemy się za planowanie urlopu, sprawdźmy, czy wybrany przez nas kierunek nie znalazł się na liście tych, co do których zaleca się ogromną ostrożność, a nawet rezygnację z podróży. 

Powody, dla których dany kraj znalazł się na liście ryzykownych kierunków wyjazdowych, mogą być różne. Może to być zagrożenie zamachami terrorystycznymi, ale także występujący tam kataklizm związany z żywiołem naturalnym. Może to również być spowodowane szerzeniem się na danym terenie groźnej choroby.

Spróbujmy przyjrzeć się kierunkom z jednej strony popularnym lub zyskującym popularność wśród turystów, a z drugiej – niestabilnych. Weźmiemy przy tym pod uwagę ostrzeżenia wydawane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (3 stopnie: od „ostrzegamy przed podróżą”, przez „nie podróżuj”, po „opuść natychmiast”), amerykański Departament Stanu (alerty i poważniejsze ostrzeżenia), a także Światową Organizację Zdrowia.

Turcja w 2017

Ostrzeżenia przed podróżą do Turcji dotyczą w szczególności regionów leżących na wschodzie i południu kraju – tych, które sąsiadują z pogrążoną w wojnie domowej Syrią. Niepewność może wiązać się również z wyjazdem do Stambułu. Polskie MSZ w przypadku Turcji „ostrzega przed podróżą”, z kolei amerykański Departament Stanu podkreśla, że w kraju tym mogą się zdarzać incydentalne akty terroru, których celem padają również turyści. Do tego dochodzi niepewność związana z sytuacją wewnętrzną, m.in. w związku z ubiegłorocznym zamachem stanu czy kwietniowym referendum ws. zmiany konstytucji. Przed podróżą do Turcji należy sprawdzić aktualne ostrzeżenia dotyczące wyjazdów w konkretne regiony tego kraju.

Egipt w 2017

W kwietniu 2017 roku polskie MSZ wydało ostrzeżenie „nie podróżuj”, dotyczące regionów Egiptu położonych poza popularnymi kurortami turystycznymi takimi jak: Hurgada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam, Sharm El-Sheikh na Półwyspie Synaj. W tym przypadku ryzyko wiąże się z zamachami terrorystycznymi. W Egipcie od lat turyści nie mogą podróżować po kraju w pełni swobodnie. Dlatego decydując się na wyjazd właśnie do tego afrykańskiego kraju, koniecznie trzeba sprawdzić aktualne ostrzeżenia i założyć, że cały czas pobytu spędzimy w wybranym przez nas kurorcie turystycznym.

Tunezja w 2017

Mimo że w 2016 roku nie doszło w tym kraju do zamachu terrorstycznego wymierzonego w turystów, a władze zapewniają o zdecydowanych działaniach na rzecz bezpieczeństwa, polskie MSZ ocenia, że ryzyko wystąpienia ataków w Tunezji utrzymuje się. 

Meksyk w 2017

Tu bardzo szczegółowe ostrzeżenie dla obywateli USA wydał departament stanu. Dotyczy ono zagrożenia kryminalnego – Meksyk nie radzi sobie z działalnością przestępczą, która owocuje napadami, kradzieżami czy porwaniami dla okupu.

Brazylia w 2017

Do końca marca 2017 roku w Brazylii odnotowano ponad 1,5 tys. zachorowań na żółtą gorączkę. Jak wynika z danych WHO, pojedyncze przypadki odnotowano też w krajach sąsiadujących. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia przed tą chorobą, przenoszoną głównie przez komary, jest szczepienie, które trzeba wykonać kilka tygodni przed planowaną podróżą w zagrożone rejony.

Europa w 2017

Zamachy terrorystyczne w Berlinie, Nicei, Brukseli, Berlinie czy Paryżu, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, uświadomiły, że nie ma miejsca w 100 proc. bezpiecznego. Dlatego odwiedzając europejskie stolice, duże miasta czy kurorty, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: zwracać uwagę na pakunki pozostawione bez opieki, na poruszające się w dziwny sposób pojazdy mechaniczne, na osoby ubrane niestosownie do pory roku i panującej temperatury.

Gdzie sprawdzać, czy jest bezpiecznie?

Przede wszystkim na stronie polskiego MSZ, w zakładce dotyczącej ostrzeżeń dla podróżnych TUTAJ.

Informacje o zagrożeniach zdrowotnych znajdziemy na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która monitoruje również zalecenia WHO TUTAJ.

Dobrze jest też zerknąć na listę ostrzeżeń amerykańskiego Departamentu Stanu i śledzić je w mediach społecznościowych TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO