Bagaż skradziony albo zniszczony – co daje ci ubezpieczenie?

Zniszczenie czy kradzież bagażu nie jest końcem świata, ale z pewnością nie wpływa pozytywnie na przebieg urlopu i wspomnienia po nim. Odpowiadamy na pytanie, na co mogą liczyć ci, których to spotka, a którzy wykupili przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – kiedy zadziała?

Z ubezpieczenia bagażu możemy skorzystać w konkretnych przypadkach: jeśli bagaż nie z naszej winy uległ zniszczeniu, np. kiedy pękła rura w hotelu i nasz pokój zalała woda lub doszło do pożaru i część rzeczy spłonęło etc. Jak również wtedy, gdy bagaż został skradziony albo zniszczony umyślnie przez osoby trzecie. Kolejna sytuacja, o której mówią warunki ubezpieczenia, to zgubienie bagażu przez przewoźnika – najczęściej na lotnisku – albo przechowalnię, do której oddaliśmy walizkę za pokwitowaniem. 

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – czego dotyczy?

Ubezpieczyciel pod pojęciem bagażu rozumie wszystkie nasze walizki, nesesery, plecaki i torby, w których przewozimy rzeczy osobiste lub prezenty. Chodzi tu generalnie o: odzież, obuwie, środki higieny osobistej, okulary, książki.

Co ważne, w tym zakresie nie mieści się sprzęt elektroniczny – czyli tablety, laptopy, telefony komórkowe czy aparaty fotograficzne. Wyłączony jest również alkohol i żywność, a także dokumenty, pieniądze czy biżuteria.

W wyższym wariancie ubezpieczenia podróżnego – Optimum i VIP – ochronie na tej samej zasadzie co bagaż podlega również sprzęt sportowy.

Stało się – co daje ubezpieczenie bagażu?

Jeśli przytrafi nam się niespodziewana sytuacja i bagaż zostanie zniszczony albo skradziony, powinniśmy zadbać przede wszystkim o udokumentowanie tego, co się stało. Jeśli walizki zaginęły na lotnisku już po nadaniu bagażu, postarajmy się o potwierdzenie tego na piśmie od obsługi portu lotniczego. Gdyby doszło do kradzieży, trzeba zgłosić to na policję.

Takie dokumenty będą niezbędne do wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel poprosi nas również o listę rzeczy, które straciliśmy – czyli spis tego, co znajdowało się w walizce. Na tej podstawie oszacuje wysokość wypłaty. Co ważne, na listę strat można wpisać również walizki (o ile nie jest to jedyna "ofiara"), a przecież wielu podróżników inwestuje w nie niemałe pieniądze.

Ubezpieczenie bagażu – ile dostanę odszkodowania?

Wysokość wypłaty zależy od wartości szkód, ale przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. I tak: podstawowy pakiet polisy turystycznej – PODRÓŻE Standard – jako górną granicę refundacji wskazuje równowartość 150 euro. Pakiet wyższy – Medium – to już 300 euro, Pakiet Optimum – 1000 euro, a najwyższy – VIP – to aż 3500 euro. I właśnie w dwóch ostatnich pojęcie bagażu rozszerzone zostaje również na sprzęt sportowy.

Więcej o zakresach ubezpieczenia bagażu podróżnego czytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO