Musisz zrezygnować z wyjazdu? Można się od tego ubezpieczyć!

Zdarza się czasem, że wymarzone wakacje zepsują się, jeszcze zanim się zaczną. Jeśli z nagłych powodów musimy zrezygnować z podróży, z pomocą przyjdzie specjalna polisa. Kiedy i jak ją wykupić, a także przed czym tak naprawdę chroni ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży? Wyjaśniamy.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu dotyczy nagłych sytuacji, które uniemożliwią nam podróż. Ubezpieczyciel zobowiązuje się wówczas pokryć koszty, które wiążą się z odwołaniem rezerwacji w hotelu, niewykorzystaniem biletu na samolot czy autokar, a także rezygnacją z wyjazdu na wykupione wczasy.

Kiedy działa ubezpieczenie od rezygnacji?

Z polisy możemy skorzystać, jeśli nam lub naszym najbliższym przytrafi się choroba, która nie ma szans na wyleczenie przed planowanym wyjazdem, lub wypadek, po którym my, nasz współmałżonek albo dziecko, będziemy musieli np. leżeć albo poruszać się na wózku czy o kulach. W tym zakresie mieszczą się również problemy z ciążą, o której lekarze do tej pory nie mówili, że jest w jakiś sposób zagrożona czy wymagająca specjalnych środków ostrożności.

Ale nie tylko problemy zdrowotne są tu brane pod uwagę. Na to, że ubezpieczyciel pokryje koszty odwołanej rezerwacji, możemy liczyć również w przypadku kradzieży dokumentów niezbędnych w podróży, np. paszportu z wbitą wizą. Polisa obejmuje także sytuację losową związaną z miejscem naszego zamieszkania, np. zalanie domu czy pożar. Przy czym zastrzeżenie: w obu przypadkach brany pod uwagę jest ostatni tydzień przed wyjazdem.

Polisa może okazać się pomocna również wtedy, kiedy spotka nas nieszczęście w postaci włamania do mieszkania albo kradzieży auta. Na zwrot kosztów rezygnacji możemy liczyć, jeśli zdarzyło się to maksymalnie 15 dni przed rozpoczęciem wakacji.

Ile, jak i kiedy?

Ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu nie można jednak kupić w dowolnym momencie. Jeśli do wakacji zostało nam więcej niż 30 dni, mamy na to tydzień od chwili zarezerwowania wczasów. Jeśli zaś kupujemy wycieczkę „na ostatnią chwilę”, polisę od rezygnacji musimy opłacić tego samego dnia.
Ubezpieczenie działa od momentu opłacenia składki do chwili rozpoczęcia wyjazdu – najczęściej jest to data określona na bilecie samolotowym czy autokarowym, początkowy dzień pobytu zarezerwowanego w hotelu.

Jeśli już coś się wydarzy…

…wówczas powinniśmy zgłosić to jak najszybciej ubezpieczycielowi. Jeśli jest to niemożliwe, mamy maksymalnie 10 dni na kontakt. Będziemy proszeni o wypełnienie druków, w których wyjaśnimy, dlaczego rezygnujemy z wyjazdu. Dobrze jest też gromadzić wszelkie potwierdzenia na piśmie – dokumentację medyczną, protokoły z policji czy administracji mieszkaniowej. By otrzymać odszkodowanie, będziemy musieli przedstawić również rachunki za wyjazd, bilety czy dowody rezerwacji noclegów.

W przypadku ubezpieczenia Elvia Rezygnacja, możemy liczyć na zwrot całości kosztów ceny wyjazdu – wykupionych wczasów, zarezerwowanego hotelu czy biletu. Z zastrzeżeniem, że nie będzie to więcej niż 10 tys. zł na jedną ubezpieczona osobę.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO