Wypadek z obrażeniami w czasie zagranicznych wakacji – gdzie szukać pomocy?

Kiedy zdarzy się coś złego, łatwo stracić głowę i zapomnieć o podstawowych zasadach. Dlatego przed samym wyjazdem polecamy powtórzyć sobie schemat postępowania w razie wypadku w czasie zagranicznych wakacji – z dala od domu i w kraju, gdzie nie mówi się po polsku.

Telefon ratunkowy 112

Na świecie ustanowiony został wspólny numer alarmowy 112, który docelowo ma łączyć każdy telefon komórkowy z centrum powiadamiania ratunkowego. Działanie 112 zostało pomyślane tak, by dało się go wybrać bez odblokowywania klawiatury telefonu (zatem nawet na telefonie nienależącym do nas), a w przypadku telefonów na kartę – także przy braku środków na koncie.

Kiedy wybierzemy numer 112, powinniśmy zostać połączeni z centrum powiadamiania ratunkowego. Dodatkowo taka rozmowa jest geolokalizowana – by pomoc mógł uzyskać także ktoś, kto zabłądził lub po prostu nie wie, gdzie się znajduje. Dyspozytor, który odbierze połączenie, wyśle pomoc lub ewentualnie przekaże połączenie do straży pożarnej czy ratowników pogotowia.

Celowo nie piszemy, że tak jest, ale że tak być powinno. Niestety wciąż w wielu krajach system kuleje, dlatego przed podróżą zalecamy upewnić się, czy w kraju, do którego się wybieramy, numer 112 działa, czy też wciąż preferowane są lokalne krajowe numery alarmowe (w Polsce to numer 997 na policję, 998 na straż pożarną i 999 na pogotowie).

Ważne zastrzeżenie: by porozumieć się z dyspozytorem za granicą, potrzebna będzie chociaż minimalna znajomość języka angielskiego.

Assistance od ubezpieczyciela

Jeśli w czasie podróży zagranicznej przydarzy nam się wypadek, a mamy ze sobą wykupioną polisę turystyczną np. Elvia, możemy skorzystać z usługi assistance. Wówczas należy zadzwonić pod numer Centrum Operacyjnego, które działa 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Tam, posługując się językiem polskim, można zgłosić wypadek i poprosić o organizację pomocy medycznej. Operator będzie dopytywał o miejsce zdarzenia, imię i nazwisko poszkodowanego. Poprosi też o numer telefonu, pod którym będzie można się z nim albo jego bliskimi skontaktować. W ten sposób zorganizowany może zostać zarówno transport medyczny, jak i wizyta w szpitalu czy porada lekarska w przychodni.

Koszty leczenia za granicą – za co zapłaci ubezpieczyciel? CZYTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO