Na wakacje do Chorwacji. Jak się ubezpieczyć przed wyjazdem?

Ciepłe morze, przyjaźnie nastawieni ludzie, wspaniałe zabytki, interesująca kuchnia – wszystko to sprawia, że co roku tysiące turystów pakuje walizki do samochodów i wyrusza do Chorwacji. Jeśli również planujesz tam pojechać, dowiedz się, jak zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanej choroby. 

Chorwacja dopiero od niedawna należy do Unii Europejskiej i jako jej członek gwarantuje obywatelom innych krajów Wspólnoty dostęp do publicznej opieki zdrowotnej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ale nie oznacza to wcale, że karta EKUZ, którą wyrobić i odebrać możemy w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, zapewni nam na chorwackich wakacjach taką opiekę, na jaką możemy liczyć w Polsce. EKUZ gwarantuje bowiem dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, ale na zasadach identycznych jak te, które obowiązują obywateli danego kraju.

Czego nie pokryje EKUZ?

  • W Chorwacji pacjenci dopłacają za leczenie i pobyt w szpitalu. Minimalna stawka to odsetek podstawy budżetowej, która wynosi 3 326 HRK, czyli niecałe 2000 zł. Maksymalna zaś nie może być wyższa niż 60,13 proc. tej podstawy albo 2000 HRK (1200 zł).
  • Dopłata w wysokości 10 HRK (ok. 6 zł) obowiązuje również w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu oraz standardowej wizyty u ginekologa.
  • 10 HRK zapłacimy również za wizytę u dentysty, ale tylko pod warunkiem, że udzielona nam pomoc mieści się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Wszystko, co ponadstandardowe, jest dodatkowo płatne.
  • Bezpłatnie wydawane są tylko niektóre podstawowe leki na receptę. Recepta jest również podstawą uzyskania częściowej refundacji na zalecone medykamenty. Wszystko, co nie jest sprzedawane na receptę, jest opłacane w całości przez pacjenta.
  • Choć co do zasady transport karetką do szpitala jest bezpłatny, to już koszty ratownictwa i transportu w górach, a także koszt przewiezienia chorego do Polski, pokrywany jest w całości przez niego samego.

EKUZ to za mało…

Reasumując: wyjazd do Chorwacji jedynie z kartą EKUZ w kieszeni w razie problemów zdrowotnych będzie oznaczał dodatkowe – mniejsze albo większe – koszty.

Dlatego przed podróżą dobrze jest uzbroić się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednie – czyli takie, co do którego upewniliśmy się, że zawiera wszystkie interesujące nas zapisy (rozszerzenie w razie chorób przewlekłych czy wieku powyżej 65 lat) oraz ma wystarczająco wysoką sumę ubezpieczenia.

Co da ci ubezpieczenie turystyczne?

  • Przede wszystkim pokryje koszty wizyt lekarskich, również w gabinetach prywatnych.
  • Zapewni finansowanie pobytu w szpitalu – nie będziemy musieli, tak jak chorzy wyłącznie z kartą EKUZ, dorzucać się do opieki.
  • Pokryje koszty leków.
  • Sfinansuje transport do Polski, nawet jeśli będzie wymagał wynajęcia powietrznej karetki, a jest to koszt sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych.
  • Assistance, czyli pomoc w organizacji wizyty lekarza, znalezieniu gabinetu zabiegowego czy szpitala z odpowiednim oddziałem, a do tego organizację transportu, a nawet pomoc tłumacza (z konsultantem Centrum Operacyjnego, działającego 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, dogadamy się w języku polskim).

Przeczytaj o tym więcej TUTAJ.

Ale to nie wszystko…

O ile w przypadku zakresu działania karty EKUZ w Chorwacji możemy mówić jedynie o pokryciu kosztów opieki medycznej, a właściwie jej części, o tyle ubezpieczenie turystyczne ma „dodatkowe moce”.

Poza wspomnianym wyżej assistance, jest to wbudowane w niektóre pakiety polisy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie, kiedy poniesiemy uszczerbek na zdrowiu, a także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zapewnia ono pokrycie kosztów naprawy szkód, które niechcący sami wyrządzimy osobie lub rzeczy, np. jadąc rowerem i rysując komuś samochód, grając w piłkę i wybijając szybę w oknie etc.

WAŻNE! Upewnij się, że wybrany przez Ciebie pakiet ubezpieczenia zawiera opcję NNW (PODRÓŻE Medium, Optimum i VIP) i OC (Optimum i VIP).

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO