Cypr na wakacje – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Cypr – malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym, terytorialnie bliższa Azji, ale należąca do Europy i Unii Europejskiej. Kraj obfitujący w piękne i różnorodne plaże oraz starożytne zabytki, od dekad podzielony jest na część grecką i turecką. By odwiedzić obie, trzeba zabrać ze sobą paszport. 

Ale z dokumentów nie tylko paszport przyda się na Cyprze. Kraj, jako członek Unii Europejskiej, objęty jest zasięgiem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia karta gwarantuje dostęp do usług publicznej służby zdrowia na poziomie identycznym jak ten, który obowiązuje obywateli danego kraju.

Można więc przed wyjazdem wyposażyć się w kartę EKUZ, ale trzeba wiedzieć, że…

Na Cyprze karta EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów

Obowiązuje bowiem częściowa odpłatność za usługi medyczne w placówkach państwowej służby zdrowia. Oto ich orientacyjne koszty:

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu 12–14 euro
Wizyta u specjalisty ok. 20 euro
Prywatna wizyta u lekarza ok. 50 euro
Pobyt w szpitalu od 90 do ponad 200 euro dziennie 
Badania, prześwietlenia etc. płatne
Transport medyczny bezpłatny w stanach zagrożenia życia
Leki na receptę od 0,50 do 10 euro dodatkowych kosztów
Transport do Polski płatny

Jakimś pocieszeniem może być fakt, że cypryjska służba zdrowia jest uznawana za sprawną i jakościową. Sporo na wyspie jest również lekarzy i pielęgniarek.

Ale wcale nie jest tak, że urlop, w czasie którego przydarzą się problemy ze zdrowiem, musi stać się droższy o wymienione wyżej opłaty. Sposób na ich uniknięcie jest prosty…

Na Cypr jedź z ubezpieczeniem turystycznym

Ubezpieczenie turystyczne ma nad kartą EKUZ jedną podstawową przewagę – fakt, czy służba zdrowia jest płatna, czy też nie, nie ma wielkiego znaczenia. Ubezpieczyciel, od którego kupujemy polisę, zobowiązuje się pokryć koszty leczenia do ustalonej w dokumentach kwoty. Jest ona uzależniona od wersji, na jaką się zdecydowaliśmy. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym polisa droższa.

Co jeszcze jest w polisie turystycznej?

Poza pokryciem wspomnianych wyżej kosztów leczenia i hospitalizacji w razie nagłej choroby czy wypadku, ubezpieczenie zapewni pokrycie kosztów leków, niezbędnych badań, gwarantuje również 150 euro na ewentualną pilną wizytę u dentysty. Co więcej, w razie potrzeby Centrum Operacyjne, do którego można dzwonić i w dzień, i w nocy taką pomoc zorganizuje.

Ale to wciąż nie wszystko. W zakres ubezpieczenia turystycznego wchodzi również niezwykle kosztowny transport do Polski, w razie potrzeby z asystą medyczną i na pokładzie odpowiednio przystosowanego samolotu. A jest to wydatek niebagatelny – rachunek za taki przelot może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na koniec chwyćmy na chwilę za kalkulator: ubezpieczenie turystyczne na tygodniowy wyjazd na Cypr dla trzyosobowej rodziny to koszt rzędu nieco ponad 130 zł, zatem trochę więcej niż 30 euro. Rzut oka na tabelę powyżej i od razu widać, że się opłaca. Pamiętajmy o tym, że dodatkową ochronę powinni wykupić dla siebie podróżujący seniorzy oraz osoby przewlekle chore. 

O polisach dla seniorów przeczytasz TUTAJ, a o zwyżkach dla osób przewlekle chorych TUTAJ.

Dobrze wiedzieć przed wyjazdem na Cypr

  • Obowiązuje ruch lewostronny.
  • Jest godzinę później niż w Polsce (w części greckiej).
  • Na wyspie nie ma kolei ani metra.
  • Do części tureckiej możemy wejść/wjechać jedynie poprzez wyznaczone przejścia graniczne (potrzebny paszport).
  • Leżaki i parasole na plażach są płatne.
  • Temperatura latem sięga 40 stopni Celsjusza, zimą spada do około 10–15 stopni.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO