Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne w Hiszpanii

Hiszpania jako kraj należący do Unii Europejskiej znajduje się w zasięgu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ale to nie oznacza, że wszystkie zdrowotne wydatki, jakie poniesiemy w czasie wakacji w Hiszpanii, pokryje NFZ. Oto, kiedy zadziałać może tylko ubezpieczenie na podróż.

Co w Hiszpanii da ci EKUZ?

W ramach EKUZ możemy w Hiszpanii korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Refundowane jest zarówno leczenie ambulatoryjne, a więc wizyty w przychodni, jak i pobyt w szpitalu.

Bezpłatny jest generalnie również transport do szpitala – pod warunkiem jednak, że chory jest w stanie zagrożenia życia lub lekarz zdecyduje, że jest to absolutnie wskazane. W innym razie za wezwanie karetki może nam zostać wystawiony rachunek.

Częściowo refundowane są leki na receptę – tu zapłacimy od 40 do 60 proc. ceny. Przy czym recepty mogą wypisywać wyłącznie lekarze przyjmujący w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Recepta w formie papierowej ważna jest 10 dni, a w formie elektronicznej – rok.

Czego nie da ci EKUZ, a da ubezpieczenie na wakacje?

Przede wszystkim jest to refundacja kosztów korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Zwłaszcza w kurortach można mieć problem z dostępem do publicznej służby zdrowia. Wówczas, jeśli dziecko ma np. wysoką gorączkę albo mocno się skaleczy, nie będziemy przecież szukać czynnej przychodni, tylko skorzystamy z porady najbliższego lekarza, jakiego uda nam się znaleźć.

Ubezpieczyciel jest gotów pokryć koszty takiej wizyty. Więcej! – on jest gotów nam ją zorganizować. Ubezpieczenie na wakacje ma w sobie bowiem pakiet assistance, który zapewnia organizację opieki – umówienie wizyty, sprowadzenie lekarza, transport medyczny. Wystarczy zadzwonić na numer telefonu podany na polisie i opowiedzieć, co się stało. A potem czekać na instrukcje i lekarza. Co ważne, obsługa odbywa się w języku polskim.

Kolejna sprawa dotyczy wydatków na leki. O ile w ramach EKUZ korzystamy z częściowej refundacji na tej samej zasadzie co obywatele Hiszpanii, o tyle ubezpieczenie podróżne gwarantuje pokrycie całości kosztów medykamentów. Wystarczy przedstawić dokumentację medyczną oraz rachunki, by móc z powodzeniem starać się o odzyskanie wydanych pieniędzy.

W całości płatne jest zaś leczenie stomatologiczne – tu karta EKUZ nie zapewnia żadnej refundacji. Tymczasem ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztów wizyty związanej z nagłym bólem czy zapaleniem. Jeśli problem okaże się poważny, koszt może przekroczyć sumę ubezpieczenia. Ale i tak w najniższym wariancie polisy ubezpieczyciel wypłaci nam nawet 100 euro zwrotu poniesionych kosztów.

Więcej o tym, ile kosztuje leczenie w Hiszpanii przeczytasz TUTAJ.

W tym wyliczeniu wspomnieć trzeba również o jednym potencjalnie bardzo kosztownym punkcie – transporcie do Polski. Jeśli sytuacja wymaga przewiezienia chorego, prawdopodobne jest, że trzeba będzie wynająć dla niego np. lotniczy ambulans. Wraz z asystą medyczną oraz dowozem na i z lotniska taka podróż może kosztować nas kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie jest to bowiem refundowane w ramach EKUZ.

Pokrycie kosztów zapewnia za to polisa turystyczna, która – w ramach wspomnianego wyżej pakietu assistance – dodatkowo gwarantuje organizację takiego przewozu.

Co jeszcze ma w sobie ubezpieczenie na wakacje? Czytaj TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO