Wakacje na Malcie – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Przepiękna Malta jest jednym z ulubionych celów europejskich podróży Polaków. Ale poza kremem do opalania i aparatem fotograficznym radzimy na urlop na tej wyspie zabrać także ubezpieczenie turystyczne. 

Przed podróżą na Maltę możemy wybrać się do jednego z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, by bezpłatnie wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W razie nagłej choroby czy wypadku pozwoli nam ona skorzystać z usług medycznych udzielanych w placówkach publicznej opieki zdrowotnej, na takich samych zasadach jak Maltańczycy.

Na tej śródziemnomorskiej wyspie karta EKUZ może okazać sporym ułatwieniem. Pozwoli bowiem bezpłatnie skorzystać z porady lekarskiej. Nie zapłacimy również za pobyt w szpitalu (w całym kraju są tylko dwa szpitale) oraz przewiezienie karetką w nagłej sytuacji. Darmowe – choć wyłącznie w nagłych przypadkach – jest nawet leczenie stomatologiczne.

Wyjątkiem jest zakup leków, za które trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Zasada ta nie obowiązuje medykamentów, które zostały przepisane w czasie trzech pierwszych dni pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie turystyczne na Malcie – co nam da?

I właśnie tutaj przydatna może się okazać polisa podróżna, która gwarantuje pokrycie kosztów zakupu leków aż do sumy ubezpieczenia. Poza tym ma ona jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – obejmuje refundację pomocy medycznej w razie wypadku lub nagłej choroby, niezależnie od rodzaju placówki, z której usług skorzystamy.

Jeśli więc kontuzja dopadnie nas na plaży, nie musimy szukać publicznego gabinetu lekarskiego – wystarczy zadzwonić do Centrum Operacyjnego, opowiedzieć o tym, co nam się przytrafiło, i poczekać na zorganizowanie pomocy. Lekarz albo przyjedzie na miejsce, albo też zostaniemy skierowani bezpośrednio do gabinetu na wizytę. A jeśli zdecydujemy się szukać pomocy na własną rękę i wybierzemy lekarza przyjmującego prywatnie, takie koszty również możemy odzyskać.

Kolejnym ważnym punktem, który mieści się w zakresie polisy podróżnej, a o którym nie ma mowy w przypadku karty EKUZ, jest pokrycie kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski. A trzeba wiedzieć, że przelot na pokładzie specjalnie przystosowanego samolotu i do tego z asystą medyczną, to koszt sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bez ubezpieczenia trzeba będzie za to zapłacić z własnej kieszeni.

Masz w planach aktywność sportową podczas wakacji na Malcie. Sprawdź, jaką polisę wybrać? Sprawdź TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO