Podróż do Niemiec – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Przed podróżą do naszych zachodnich sąsiadów warto zorientować się, na co możemy liczyć, gdyby w czasie wyjazdu przytrafiła nam się choroba czy wypadek. Zebraliśmy informacje na temat tego, jak działa w Niemczech publiczna służba zdrowia. 

Przed wyjazdem do Niemiec możemy uzbroić się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument wydawany bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uprawnia on do korzystania z publicznej służby zdrowia na zasadach obowiązujących Niemców. Jednak jako że za Odrą obowiązuje współpłacenie za usługi medyczne, w razie choroby czy wypadku posiadacza wyłącznie karty EKUZ nie ominie konieczność sięgnięcia do portfela.

Z kartą EKUZ do Niemiec – za co dopłacisz?

Zasady dopłacania do świadczeń zdrowotnych są jasno określone. Zebraliśmy informacje o najważniejszych kosztach, z których pokrycia nie zwalnia karta EKUZ.

  • Wizyta u lekarza – opłata wynosi 10 euro i obowiązuje przez kwartał (w tym czasie kolejne wizyty u danego lekarza nie wymagają kolejnych opłat). Dotyczy to również lekarzy specjalistów, w tym dentysty.
  • Pobyt w szpitalu – 10 euro za każdy dzień (płaci się za maksymalnie 28 dni w roku); wszelkie świadczenia ponadstandardowe, np. pobyt w sali jednoosobowej, leczenie przez ordynatora, chory opłaca we własnym zakresie.
  • Leki refundowane – odpłatność wynosi 10 proc. ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Za leki wydawane bez recepty (np. leki przeciwbólowe, syropy na kaszel) płaci się całą cenę.
  • Pogotowie ratunkowe – bezpłatne świadczenie w stanie zagrożenia życia lub na wyraźne zalecenie lekarza; w innych przypadkach płaci się 10 proc. kosztów, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro.
  • Transport do Polski – ten koszt w całości pokrywa chory.

Jak widać, lista dopłat jest całkiem spora, co w sytuacji problemów zdrowotnych może istotnie nadwyrężyć nasz budżet.

Ubezpieczenie turystyczne w Niemczech – co nam daje?

Polisa podróżna gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji – zarówno w placówce publicznej, jak i prywatnej – w razie nagłej choroby czy wypadku. Co więcej, ubezpieczyciel bierze na siebie organizację takiej pomocy. Zawiera się to w pakiecie assistance wbudowanym w taką polisę. Zgłoszenie problemów ze zdrowiem możliwe jest całą dobę, telefonicznie lub mailowo, do tego w języku polskim. Konsultant zajmie się sprowadzeniem nam lekarza, znajdzie gabinet i umówi wizytę, a w razie konieczności zleci transport do szpitala.

Polisa podróżna mówi również o pokryciu kosztów poniesionych w związku z zakupem leków czy materiałów opatrunkowych.

Bardzo ważnym punktem w zakresie ubezpieczenia turystycznego jest pokrycie kosztów przewozu chorego do Polski. W razie poważnych problemów ze zdrowiem konieczne może się okazać zorganizowanie przelotu powietrznym ambulansem, które wycenione może zostać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Bonusy w polisie podróżnej

Poza pokryciem kosztów leczenia, w ubezpieczeniu zawiera się również ochrona bagażu przed kradzieżą czy zniszczeniem. W wyższych pakietach zakres obejmuje także ochronę od odpowiedzialności cywilnej, a także od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Przeczytaj więcej na temat mniej znanych atutów polisy turystycznej.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO