Podróż do Szwecji – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?
Szwecję dzieli od Polski zaledwie Bałtyk, a do kraju tego dostać się można zarówno samolotem tanich linii, jak i promem. Przepiękny Sztokholm, Göteborg, Malmö, Uppsala – miejsc wartych odwiedzenia jest bez liku. Przed wyjazdem sprawdźmy, na jaką pomoc możemy liczyć w razie nagłej choroby czy wypadku.
Szwecja znajduje się w zasięgu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dokument ten zabiera się za granicę, by móc korzystać tam z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.
Podobnie jest w Szwecji – tyle że tam mieszkańcy korzystający z porady lekarza czy trafiający do szpitala opłacają część kosztów. Jeśli więc leczenia będzie potrzebował turysta wyposażony wyłącznie w kartę EKUZ, on również będzie musiał sięgnąć do kieszeni, kiedy pojawi się rachunek.
Z kartą EKUZ do Szwecji – co i ile kosztuje?
Ceny usług medycznych w Szwecji kształtują się następująco:
- Lekarz pierwszego kontaktu – opłata w zależności od regionu kraju wynosi od 100 do 450 SEK (46–207 zł);
- Dentysta – pacjent płaci pełną kwotę w przypadku, gdy rachunek nie przekracza 3 tys. SEK (1380 zł); gdy suma mieści się w przedziale 3 001 SEK – 15 tys. SEK (6900 zł), wówczas płaci połowę ceny; powyżej 15 tys. SEK – pacjent dopłaca 15 proc. ceny;
- Porada ambulatoryjna w szpitalu – opłata 250 SEK (115 zł);
- Pobyt w szpitalu – stawka dzienna 80 SEK (ok. 37 zł);
- Leki – jeśli płatność za medykamenty na receptę nie przekracza 900 SEK (414 zł), pacjent płaci całą sumę; w przypadku rachunku w przedziale 900–4300 SEK (1978 zł), pacjent płaci od 10 proc. do 50 proc. ceny; w przypadku sumy powyżej 4300 SEK leki zostaną wydane bezpłatnie;
- Transport karetką na terenie Szwecji jest bezpłatny;
- Transport medyczny do Polski jest w całości płatny.
Jak widać więc, koszty leczenia w Szwecji są prawdziwie skandynawskie.
Ubezpieczenie turystyczne w Szwecji – co nam daje?
Ceny świadczeń medycznych są najlepszym argumentem, by przed podróżą do Szwecji wykupić ubezpieczenie turystyczne. To koszt zaledwie kilku-kilkunastu złotych dziennie, a wartość w razie nagłej choroby czy wypadku może okazać się ogromna.
Polisa podróżna gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w sytuacjach nagłych, w tym wspomnianych wyżej dopłat. Co więcej, ubezpieczenie obejmuje również porady udzielone przez lekarzy w placówkach prywatnych, a także leczenie stomatologiczne (jest to jedna wizyta do kosztów wskazanych w polisie, w zależności od pakietu jest to 100–250 euro).
Ubezpieczenie ma w sobie również coś, czego nie da nam karta EKUZ – pakiet assistance. Jego pierwszą i podstawową rolą jest organizacja pomocy medycznej. Wystarczy jeden telefon do Centrum Operacyjnego, działającego w języku polskim, przez całą dobę, by opisać naszą sytuację. Wówczas konsultant zajmie się organizacją wizyty u lekarza czy też sprowadzi go w miejsce naszego pobytu, zorganizuje transport czy pobyt w szpitalu. O ile koszt świadczeń zmieści się w sumie ubezpieczenia, nie będziemy musieli kłopotać się dodatkowymi wydatkami.
Suma ubezpieczenia jest tu bardzo istotna – ze względu na wysokie koszty leczenia dobrze, by nie była najniższa z możliwych. Minimalna rekomendowana kwota to 40 tys. euro (pakiet PODRÓŻE Medium). Polisa taka ma w sobie również ubezpieczenie bagażu w razie kradzieży czy zniszczenia, a także od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Co jeszcze jest w polisie turystycznej? Więcej ważnych informacji o zakresie TUTAJ.