Na wakacje do Wietnamu – dobrze się przygotuj i kup ubezpieczenie
Wietnam od lat jest jednym z ulubionych przez Polaków egzotycznych kierunków turystycznych. Nic dziwnego – jest tam wszystko, czego potrzeba: różnorodność, przyroda, całkowicie inna od europejskiej kultura, ciekawa kuchnia. Brakuje tylko dobrej służby zdrowia…
Zdrowie w Wietnamie
Problemy zdrowotne, jakie mogą pojawić się w Wietnamie, mają związek z odmiennym od znanego nam klimatem – zależnym oczywiście od pory roku, którą wybierzemy na podróż, a także bardzo specyficzną kuchnią.
Wietnam znany jest również z dość szalonego systemu komunikacyjnego – szczególną uwagę zachować powinni zwłaszcza piesi, gdyż może się wydawać, że wietnamscy kierowcy poruszają się według tylko sobie znanych zasad.
Osobnym zagrożeniem są choroby tropikalne, jak malaria, denga czy japońskie zapalenie mózgu. Przed wyjazdem dobrze jest skonsultować się z lekarzem i ewentualnie przyjąć rekomendowane przez niego szczepionki. Wizyta konsultacyjna konieczna jest w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Wietnamska służba zdrowia
Niestety Wietnam nie może się pochwalić wysokiej jakości opieką zdrowotną. W razie wypadku czy choroby zdecydowanie łatwiej o pomoc lekarską będzie w większych miastach. Na prowincji dostęp do gabinetu lekarskiego, o szpitalu nie wspominając, może być sporym problemem.
Zdecydowanie rekomendowane jest korzystanie z prywatnych placówek służby zdrowia. Te jednak są płatne, a koszty leczenia mogą być wysokie. Za wizytę u lekarza zapłacimy tam około 80 dolarów, kilkudniowy pobyt w szpitalu może zakończyć się wystawieniem nam rachunku na kwotę czterocyfrową (oczywiście w dolarach).
Jakie ubezpieczenie zabrać do Wietnamu?
Wietnam jest jednym z tych krajów, do których jadąc zdecydowanie należy zabrać ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pokrycie kosztów leczenia w razi wypadku i nagłej choroby. Po pierwsze swym zasięgiem nie obejmuje go karta EKUZ – jeśli więc nie mamy wykupionej polisy, za każdą pomoc lekarską, również w ramach publicznej służby zdrowia, zapłacimy z własnej kieszeni.
Po drugie, wyobraźmy sobie sytuację, która będzie wymagała przewiezienia chorej albo rannej osoby do kraju – te koszty również należy pokryć z własnej kieszeni. A z racji odległości, może to być kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
Dlatego wykupując polisę, koniecznie sprawdźmy po pierwsze obszar jej obowiązywania – musi to być cały świat, a nie tylko sama Europa. Przemyślmy również sprawę sumy ubezpieczenia. Przy tak dalekich podróżach nie powinna być ona niższa niż 40 tys. euro. Przy czym w razie poważniejszych problemów ze zdrowiem – hospitalizacja, konieczność przeprowadzenia operacji, przewiezienie do kraju – kwota ta może nie pokryć wszystkich kosztów.
Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe – cukrzyca, nadciśnienie, silna alergia, astma – powinny zaznaczyć opcję rozszerzenia zakresu polisy właśnie o tę kwestię. Chodzi o to, by w razie pogorszenia stanu zdrowia wywołanego właśnie tymi dolegliwościami nie mieć problemów z refundacją kosztów leczenia.
Inna sprawa to opcje dodatkowe w polisie. Istotne jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Chodzi tu nie tyle o pokrycie poniesionych kosztów, co o wypłatę odszkodowania w razie wypadku. Jego wysokość to procent sumy ubezpieczenia, który jest odzwierciedleniem stopnia poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Np. w przypadku złamania ręki czy nogi będzie to kilka procent sumy ubezpieczenia, która w pakiecie PODRÓŻE Medium wynosi 2500 euro, Optimum – 5 tys. euro, a VIP – 15 tys. euro.
Przydatne może się okazać również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Daje nam ono pewność, że w sytuacji, kiedy nieświadomie zniszczymy coś lub wyrządzimy komuś krzywdę, straty pokryje ubezpieczyciel.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
- Przed wyjazdem do Wietnamu trzeba kupić wizę, konieczne jest również posiadanie ważnego paszportu.
- Należy upewnić się co do pogody panującej w czasie wyjazdu w danym regionie kraju.
- Dobrze jest zabrać ze sobą probiotyk, by uniknąć problemów żołądkowych spowodowanych zmianą flory bakteryjnej, a także zapas środków odstraszających komary.
- Ostrożnie z jedzeniem kupowanym od ulicznych sprzedawców.
- Jeśli chodzi o walutę, zabrać ze sobą można zarówno euro, jak i dolary.