Ubezpieczenie bagażu to dodatek. Gdzie go znaleźć?
Ubezpieczenie bagażu podróżnego jest dodatkiem do polis, które w założeniu dotyczą podróży. Zależnie od tego, które ubezpieczenie wybierzemy, zakres ochrony naszego bagażu może się różnić.
W przypadku udokumentowanej utraty, kradzieży czy zniszczenia bagażu w wariancie PODRÓŻE Standard możemy liczyć na zwrot jego wartości do 150 euro. Jeśli więc straty wycenione zostaną na 100 euro, właśnie tyle zostanie wypłacone. Jeśli zaś sięgną 300 euro – właściciel polisy otrzyma 150 euro.
W przypadku pakietu PODRÓŻE Medium ten pułap sięga 300 euro, zaś w wersji PODRÓŻE Optimum – 1 000 euro. Najwyższy pakiet PODRÓŻE VIP zapewnia ochronę aż do 3 500 euro. Te dwa ostatnie warianty mają też dodatkową opcję dotyczącą opóźnienia w dostawie bagażu, która będzie przydatna zwłaszcza dla tych, którzy podróżują samolotem na dalekich trasach, z przesiadkami. Jeśli opóźnienie przekroczy 6 godzin, ubezpieczyciel zwróci koszty zakupu niezbędnych produktów – podstawowej odzieży, przyborów toaletowych, jedzenia czy napojów – do kwoty 300 euro. Istotne jest, by w takiej sytuacji zachować rachunki, które będą podstawą do zwrotu poniesionych kosztów.
Ubezpieczenie bagażu podróżnego jest zawarte również w pakiecie polisy biznesowej oraz dedykowanej pracownikom fizycznym. I tak w wariancie BIZNES Standard oraz PRACA Standard ubezpieczyciel zwróci wartość utraconego, zniszczonego czy skradzionego bagażu do 300 euro, a w wariancie BIZNES Prestige oraz PRACA Plus – do 500 euro. W obu przypadkach, jeśli walizki czy torby utkną na lotnisku na dłużej niż 6 godzin, otrzymamy zwrot kosztów niezbędnych zakupów do sumy 150 euro.
Bagaż ubezpieczamy także, wykupując polisę sportową czy narciarską. Wówczas ochrona dotyczy nie tylko walizek czy plecaków, lecz również sprzętu narciarskiego, czyli butów i nart, ewentualnie deski snowboardowej. Sprzęt sportowy to także deska do uprawiania surfingu lub windsurfingu, rower, sprzęt do gry w golfa, rakieta do gry w tenisa ziemnego lub squasha, ale również namioty, śpiwory, karimaty, materace. Tu również istnieją dwa różne pakiety ubezpieczenia – Active zakłada zwrot kosztów do 300 euro, zaś Extreme – do 500 euro.
O ile ubezpieczenie bagażu podróżnego z pewnością daje poczucie bezpieczeństwa, nawet jej posiadanie nie zwalnia nas z czujności. Nie spuszczajmy walizek z oczu na lotnisku czy dworcu; wybierajmy te przechowalnie, które wydają pokwitowanie przyjęcia każdej sztuki bagażu; w hotelach do przechowywania cennych rzeczy korzystajmy z sejfów; same walizki i torby zabezpieczmy szyfrowanymi zamkami lub kłódkami. Wszystko to razem zwiększy naszą szansę na spokojną i bezstresową podróż.
WIĘCEJ o tym, co, kiedy i w jakich okolicznościach chroni ubezpieczenie bagażu.