W podróż do Belgii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Belgia, za sprawą m.in. tanich połączeń lotniczych, jest stosunkowo łatwo dostępna dla turystów z Polski. Nim jednak wybierzemy się w podróż do tego uroczego kraju, poznajmy jego dość specyficzny system opieki zdrowotnej.

Leczenie w Belgii, czyli za co zapłacisz

W Belgii leczenie nie jest darmowe. Co więcej, za wizytę u lekarza płacimy w całości z własnej kieszeni, a dopiero potem występujemy do lokalnej belgijskiej kasy chorych o zwrot części kosztów. Części, ponieważ pacjent finansuje z własnej kieszeni od 20 do 40 proc. stawki za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku wizyty u specjalisty ten udział rośnie do przedziału 40–70 proc.

Podobnie działa to przy wykupywaniu leków na receptę (na marginesie: za jej wystawienie płacimy 2 euro) – najpierw płacimy 100 proc. stawki, a potem kasa chorych zwraca nam – zależnie od leku – 100, 75, 50, 40 albo 20 proc. jego ceny.

Współpłacenie obowiązuje również przy pobycie w szpitalu, choć tutaj działa to nieco inaczej. Pokrycie głównych kosztów dana placówka i kasa chorych ustalają już między sobą. Pacjentowi pozostają do uiszczenia następujące opłaty:

  • Ryczałt za pierwszy dzień pobytu w szpitalu w wysokości 42,58 euro;
  • Opłata za każdy kolejny dzień pobytu: dorośli – 15,39 euro, dzieci – 5,44 euro;
  • Dzienna opłata za podawane leki w wysokości 0,62 euro.

Również transport karetką do szpitala nie będzie w pełni darmowy – poza wypadkami przy pracy. W innych sytuacjach, jeśli lekarz stwierdzi, że wysłanie ambulansu jest konieczne, do opłacenia będzie stawka w wysokości 33 proc. całości kosztów.

Co pokryje nam EKUZ w Belgii?

W podróż do Belgii można wybrać się z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Można, ale trzeba pamiętać, że karta EKUZ wcale nie zapewnia nam darmowego dostępu do opieki zdrowotnej w danym kraju.

Zasada mówi, że EKUZ otwiera przed nami dostęp do leczenia w niezbędnych sytuacjach i w zakresie takim, z jakiego korzystają z systemu ochrony zdrowia obywatele danego kraju. Jeśli więc Belgów obowiązują dopłaty, mu również dopłacimy. I za to NFZ nam pieniędzy nie zwróci.

Dla jasności: posiadacze karty EKUZ w razie problemów ze zdrowiem w czasie podróży do Belgii we wszystkich tych przypadkach będą musieli sięgnąć do kieszeni i z własnych pieniędzy dopłacić do leczenia.

Do Belgii z ubezpieczeniem turystycznym

Chyba że w podróż wybierze się z polisą turystyczną. Belgia jest krajem, gdzie przewagę dudatkowego ubezpieczenia nad kartą EKUZ widać w całej okazałości. Po pierwsze, ubezpieczyciel bierze na siebie organizację pomocy medycznej – w zakresie polisy jest bowiem pakiet assistance. W razie poważniejszych problemów bezcennym punktem w zakresie ubezpieczenia turystycznego może okazać się pokrycie kosztów transportu chorego do Polski.

Poza tym odpada nam konieczność występowania do belgijskiej kasy chorych z wnioskiem o zwrot części poniesionych kosztów – za leczenie, hospitalizację czy leki w całości płaci ubezpieczyciel. Tu ważne zastrzeżenie – robi to w zakresie i do sumy przewidzianej w polisie. Przy czym najniższy i jednocześnie najtańszy pakiet – PODRÓŻE Standard – gwarantuje ochronę do 20 tys. euro, zaś najwyższy i najdroższy – VIP – aż do 200 tys. euro.

Pamiętać należy również, że polisa turystyczna dotyczy wyłącznie sytuacji nagłych i nieprzewidzianych, jak choroba czy wypadek. Nie zadziała w przypadku leczenia planowego. Co więcej, osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, a także te powyżej 65 roku życia przy kupowaniu polisy muszą zaznaczyć dedykowane dla nich rozszerzenie. W innym wypadku mogą mieć problem z uzyskaniem refundacji kosztów leczenia.

Jak działa polisa turystyczna? Co jeszcze w niej jest? Więcej informacji.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO