Podróż do Estonii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Estonia to ciekawy i coraz częściej wybierany kierunek wypraw. A ze względu na to, że dopiero zdobywa popularność, przez wielu wyjeżdżających nie jest wystarczająco rozpoznana. Oto co trzeba wiedzieć o jej systemie opieki zdrowotnej.

Zasady korzystania z leczenia w publicznych placówkach są jasne, a żeby z nich skorzystać na takich samych warunkach jak Estończycy, trzeba zabrać ze sobą w podróż Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba jednak pamiętać, że choć dokument wydawany jest bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia, to już na miejscu wszystkie usługi, za które płacą mieszkańcy danego kraju, będą odpłatne również dla przyjeżdżających do niego turystów. Jak to więc wygląda w Estonii?

Do Estonii z kartą EKUZ

Estończyków obowiązuje częściowa odpłatność za leczenie w ramach publicznej służby zdrowia. I o ile wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest darmowa, o tyle jego przyjazd w ramach wizyty domowej czy też konsultacja u specjalisty mogą kosztować do 5 euro. Z opłat zwolnione są dzieci do 2 roku życia oraz kobiety w ciąży.

Sięgnąć do kieszeni trzeba również w przypadku pobytu w szpitalu – tu płatność wynosi 2,50 euro za dzień pobytu (naliczana jest do 10 dni). Wyjątkiem jest pobyt na oddziale intensywnej terapii. Opłaty nie dotyczą również dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz kobiet w ciąży.

Jeszcze inne zasady dotyczą leczenia dentystycznego – jest ono darmowe dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia oraz w przypadkach zagrażających życiu. W pozostałych sytuacjach dorośli pacjenci ponoszą pełne koszty wizyty czy zabiegu.

Bardziej skomplikowane regulacje stosowane są w przypadku leków na receptę. Wykupienie leku objętego refundacją wiąże się ze stałą opłatą w wysokości 1,27 euro albo 3,19 euro za każdą receptę. A jak wygląda sama refundacja? Koszty, które w ramach publicznej opieki pokrywa państwo, wahają się od 0 do 50 proc. ceny. Poza tym dzieci między 4 a 16 rokiem życia, renciści oraz osoby po 63 roku życia mogą w przypadku niektórych leków zyskać zniżkę rzędu nawet 90 proc.

Posiadanie karty EKUZ zwalnia nas z opłat za transport karetką. Nie pokrywa natomiast kosztów przewiezienia chorego do Polski.

I na koniec ważne zastrzeżenie: na powyższych zasadach z estońskiej publicznej służby zdrowia można korzystać tylko w sytuacjach nagłych i niespodziewanych.

Do Estonii z ubezpieczeniem turystycznym

Dla tych, którzy gubią się w tych regulacjach, oraz dla tych, którzy chcieliby móc w sytuacji awaryjnej bezproblemowo skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej, lepszym rozwiązaniem będzie wykupienie polisy podróżnej.

W razie nagłej choroby czy wypadku nie tylko bez żadnych dodatkowych kosztów skorzystamy z porady lekarza (i w ramach publicznej służby zdrowia, i w prywatnym gabinecie) i przejdziemy leczenie w szpitalu, ale ubezpieczyciel bierze również na siebie organizację takiej pomocy. W praktyce pakiet assistance, bo o nim mowa, działa tak, że wystarczy wykonać telefon do Centrum Operacyjnego i opowiedzieć, co się stało. Konsultant, który obsłuży nas w języku polskim, sprowadzi lekarza, umówi na wizytę czy znajdzie szpital.


Ale to nie wszystko – w zakresie polisy mieści się również pokrycie kosztów akcji ratowniczej np. na morzu, a także przewiezienie chorego do Polski, nawet w sytuacji, gdy wymaga to zorganizowania przelotu powietrznym ambulansem.

Pozamedyczne bonusy

Ubezpieczenie turystyczne ma w zakresie również świadczenia pozamedyczne – np. ochronę bagażu podróżnego w razie kradzieży czy zniszczenia. Innym ważnym punktem, który dotyczy pakietów PODRÓŻE Medium, Optimum i VIP, jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Działa ono nie tyle na miejscu, co już po powrocie do kraju, kiedy po wyleczeniu staramy się o odszkodowanie w związku z doznanym w wypadku uszczerbkiem na zdrowiu.

Jeszcze inną kwestią jest wbudowana w pakiety Optimum i VIP ochrona dotycząca odpowiedzialności cywilnej. Chodzi tu o szkody, które spowodujemy my sami lub nasze dzieci – czy to na przedmiocie (porysujemy samochód, zbijemy szybę), czy wobec osoby (uderzymy piłką, wjedziemy rowerem).

Co jeszcze jest w ubezpieczeniu turystycznym? Więcej o zakresie polisy przeczytasz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO