Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?
Decyzja zapadła – ruszamy na zagraniczne wakacje! Ale nie tylko pakowanie walizek powinno zajmować nas przed wyjazdem. Poświęćmy chwilę, by dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Na co zwrócić uwagę, przeglądając polisy?
Rodzaje ubezpieczenia podróżnego
Nie jest tak, że jest jeden rodzaj polisy turystycznej, a ewentualne różnice dotyczą drobiazgów, które można wykupić albo nie. Ubezpieczyciele, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu ze strony podróżujących, różnicują rodzaje ubezpieczeń.
Najbardziej powszechne i podstawowe jest ubezpieczenie turystyczne, które przede wszystkim pokrywa koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego (również do Polski) w razie nagłej choroby albo wypadku. Jest ono przeznaczone dla turystów zarówno leżących na plaży, jak i zwiedzających. Dla tych, co w wolnym czasie wybiorą się na przejażdżkę rowerem, ale raczej nie będą porywać się na nurkowanie czy jazdę skuterem wodnym.
Amatorzy tego rodzaju sportów powinni rozważyć zakup polisy sportowej – tu zasada działania jest analogiczna do polisy turystycznej, jednak zakres obejmuje również bardziej ryzykowne sporty. W przypadku dyscyplin uznanych za ekstremalne (np. kajakarstwo górskie, skoki na bungee, wspinaczka wysokogórska, nurkowanie poniżej 30 metrów) wybrać należy dodatkowo wyższy pakiet ubezpieczenia – SPORT Extreme.
A już ci, którzy wiedzą, że za granicę jadą po to, by szusować po trasach narciarskich, niech wybiorą ubezpieczenie narciarskie. Poza tym, że pokrywa ono koszty leczenia w razie wypadku na stoku, to również gwarantuje darmowe zwiezienie do szpitala, również w przypadku, gdy konieczne będzie wezwanie śmigłowca. Polisa narciarska ma również gwarancje specjalnie dla narciarzy. Więcej o tym przeczytasz tutaj.
Suma ubezpieczenia
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru polisy turystycznej (ale również sportowej czy narciarskiej), jest rodzaj pakietu i przewidziana w nim suma ubezpieczenia. Tu rozpiętość jest spora, ponieważ najniższy podstawowy pakiet (PODRÓŻE Standard) opiewa na 20 tys. euro, średni (Medium) – na 40 tys. euro, wyższy (Optimum) – na 80 tys. euro, a najwyższy (VIP) – aż na 200 tys. euro.
Jak rozpoznać, który pakiet będzie najbardziej odpowiedni w naszym przypadku? Istotne jest, dokąd jedziemy. Po pierwsze dlatego, że już na wstępie trzeba zaznaczyć, czy podróż dotyczy Europy, czy dalszych zakątków świata. Po drugie, ponieważ generalna zasada mówi, że im dalej jedziemy, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia. Wyjaśnieniem niech będzie prosta zależność – w razie konieczności organizacji transportu do Polski, będzie ona tym droższa, z im dalszego kraju będzie się odbywać.
Gdzie leczenie jest najdroższe? Jadąc tam, nie oszczędzaj na polisie.
Rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego
Przed zakupem polisy trzeba się też upewnić, czy w naszej sytuacji nie powinniśmy wykupić jakiegoś rozszerzenia. Chodzi tu o dodatkowe zwyżki dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, a także dla seniorów po 65 roku życia.
Bez wybrania takiego rozszerzenia, już na miejscu polisa może się w niektórych sytuacjach okazać wręcz bezużyteczna.
Zakres ubezpieczenia turystycznego
Poszczególne pakiety ubezpieczeniowe mogą się różnić zakresem. I tak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest wbudowane w pakiety PODRÓŻE Optimum oraz VIP, zaś ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków – poza dwoma wymienionymi również w pakiet Medium (choć wszystkie pakiety różnią się sumą ubezpieczenia).
Inne ubezpieczenie powinna więc rozważyć rodzina z dziećmi, jadąca na wczasy do Hiszpanii, inne – osoba samotnie zwiedzająca Azję, a jeszcze inne – para, która chce spędzić weekend w czeskiej Pradze.