Problemy na wakacjach – w tych sytuacjach ubezpieczenie turystyczne nie działa

Lista sytuacji, w których ubezpieczenie turystyczne działa, jest znacznie dłuższa od tej mówiącej o wyjątkach, w których na ochronę nie można liczyć. Niemniej warto zdawać sobie sprawę z tego, kiedy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania lub pokrycia kosztów pomocy medycznej.

Wypadek z naszej winy

Przede wszystkim nie możemy liczyć na pokrycie kosztów pomocy medycznej i leczenia, ale również zniszczenia bagażu, jeśli krzywdę zrobiliśmy sobie sami i to specjalnie lub gdy wyrządził nam ją umyślnie ktoś z rodziny, np. dzieci. Podobnie jest, jeśli coś nam się stanie, ponieważ złamaliśmy lub próbowaliśmy złamać prawo. Przykład? Eksplorowanie zamkniętych budynków grożących zawaleniem. 

Upadek biura podróży

To sytuacja, która swego czasu zdarzała się dość często, zwłaszcza w szczycie sezonu urlopowego. I przy okazji kolejny wyjątek – jeśli nasz touroperator ogłosi upadłość, pomoc zorganizuje marszałek województwa. Ubezpieczyciel w tej sytuacji nie przewiduje ochrony.

Zaplanowane leczenie

Jeśli wyjeżdżamy za granicę, by się tam leczyć, nie ma mowy o pokryciu kosztów w ramach polisy turystycznej. Ubezpieczenie podróżne przewiduje organizację pomocy i opłacenie kosztów lekarza i hospitalizacji wyłącznie w razie nagłego zachorowania czy wypadku. Dotyczy to również wyjazdu zagranicznego w celu przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży – w kraju, gdzie taki zabieg jest możliwy i legalny.

Wyjazd w razie choroby

Choroba nie dyskwalifikuje do wyjazdu na wakacje. Ale i tu działają pewnie obostrzenia. Jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą – cukrzycę, astmę, epilepsję etc. – musimy wykupić dodatkową opcję w polisie. Inaczej ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pomocy medycznej w razie pojawienia się komplikacji lub pogorszenia stanu zdrowia.

Jednak żaden pakiet nie gwarantuje pomocy w przypadku zwykłego postępowania w tych chorobach. Przykładowo, jeśli na wakacjach cukrzykowi zabraknie insuliny, refundacja tu nie zadziała. Podobnie jest w sytuacji chorób śmiertelnych, psychicznych czy przenoszonych drogą płciową, w tym AIDS i zakażenia HIV, których polisa nie dotyczy. Na pokrycie kosztów leczenia nie mamy co liczyć również w przypadku, jeśli zdecydujemy się na wyjazd za granicę mimo negatywnej opinii lekarza, jak również wtedy, kiedy zapadniemy na chorobę, na którą należy się zaszczepić przed wyjazdem do danego kraju – tu pod uwagę bierze się zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WIĘCEJ o szczepieniach zalecanych znajdziesz TUTAJ).

Więcej o podróżach w razie choroby.

Sport nie zawsze w ramach ubezpieczenia

Sprawa wypadków doznanych w czasie uprawiania sportu nie jest najprostsza. Tu wszystko bowiem zależy od typu ubezpieczenia, na które się zdecydujemy, a potem od konkretnego pakietu. My przyjrzymy się dokładnie polisie turystycznej.

Ubezpieczyciele zwykle dzielą dyscypliny sportowe w zależności m.in. od tego, jak bardzo są ryzykowne. Pakiety PODRÓŻE gwarantują ochronę w przypadku amatorskiego uprawiania sportów rekreacyjnych. Są to np. tenis, jazda na rolkach, pływanie kajakiem, gra w koszykówkę czy siatkówkę, pływanie. Ale nie ma tu już tak popularnej piłki nożnej czy jazdy na nartach.

Ale to nie wszystko – ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania, jeśli na uprawianie sportu wybraliśmy miejsce do tego nieprzeznaczone, albo gdy wykażemy się skrajną nieodpowiedzialnością – np. jazda na rolkach po dachu budynku czy pływanie kajakiem po rwącej górskiej rzece.

Więcej o sporcie w ubezpieczeniu turystycznym znajdziesz TUTAJ.

Alkohol = brak odszkodowania

Wśród wyjątków w zakresie ubezpieczenia turystycznego znalazły się również wypadki, których doznamy, będąc pod wpływem alkoholu, jak również narkotyków. Pamiętajmy, że taka informacja znajdzie się w dokumentacji medycznej, którą otrzymamy np. w szpitalu.

Bagaż w ubezpieczeniu turystycznym – kiedy nie jest chroniony?

Tu zasady są podobne jak w przypadku polisy zdrowotnej – jeśli zostawimy walizkę na godzinę bez opieki na środku hali odlotów, to nie dziwmy się, kiedy w razie jej zaginięcia ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Ważne jest również to, że w zakresie polisy podróżnej nie mieszczą się sprzęty elektroniczne, jak telefony, laptopy, tablety czy aparaty fotograficzne. Wyjęte z ochrony są również pieniądze, klucze, dokumenty czy bilety, jak również materiały łatwo się tłukące, czyli np. naczynia czy wazony oraz instrumenty muzyczne, zegarki czy kolekcjonerska biżuteria.

Więcej o ubezpieczeniu bagażu podróżnego znajdziesz TUTAJ.

Sprzęt wypożyczony nie jest chroniony

To zastrzeżenie chyba nie wymaga komentarza. Warto tu dodać, że wyjątek ów dotyczy również zakresu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

WIĘCEJ o sprzęcie wypożyczonym TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO