Podróż na Łotwę – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Leżąca nad Morzem Bałtyckim Łotwa coraz częściej staje się celem wycieczek turystów z Polski. Przed wyjazdem np. do malowniczej Rygi dobrze jest zorientować się, jak wygląda opieka zdrowotna w tym kraju. By wiedzieć, na co możemy liczyć w razie nagłego zachorowania czy wypadku.

W podróż na Łotwę możemy ze sobą zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wydawana jest bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnia ona do korzystania z publicznej służby zdrowia w państwach UE na tych samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. To oznacza, że jeśli przewidziane jest dopłacanie do usług medycznych, posiadacz karty EKUZ również będzie musiał sięgnąć do portfela.

Co karta EKUZ da nam na Łotwie?

W kraju tym za udzielenie większości świadczeń medycznych pacjent jest zobowiązany do pokrycia części kosztów. Oto szczegóły:

  • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – dopłata od 1,42 euro do 4,27 euro (od ok. 6 zł do ok. 19 zł);
  • Badania diagnostyczne związane z leczeniem ambulatoryjnym – od 1,42 euro do 35,57 euro (od ok. 6 zł do ok. 160 zł);
  • Leczenie stomatologiczne – darmowe dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a dla dorosłych w pełni odpłatne (koszty zależą od cennika danego lekarza);
  • Pobyt w szpitalu – opłata w wysokości 10 euro (ok. 44 zł) za dzień pobytu, naliczana od drugiego dnia hospitalizacji; dodatkowo 7,11 euro (ok. 31 zł) dziennie za pobyt w szpitalu specjalistycznym. Suma opłat nie może przekroczyć 355,72 euro za jeden pobyt w szpitalu i 569,15 euro w danym roku;
  • Leki refundowane – obowiązuje ryczałtowa opłata 0,71 euro (nieco ponad 3 zł), do której doliczane jest (w zależności od poziomu refundacji) 0 proc., 10 proc., 25 proc. albo 50 proc. ceny. Z dodatkowych opłat zwolnione są dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, pacjenci dializowani oraz kobiety w ciąży i do 42 dnia po porodzie;
  • Transport medyczny w sytuacjach nagłych jest bezpłatny;
  • Transport chorego do Polski jest w pełni opłacany przez pacjenta.

W razie nagłej choroby czy wypadku ewentualne wydatki na leczenie mogą się więc okazać całkiem spore. Rozwiązaniem, które pozwoli nie nadwyrężać budżetu, będzie wykupienie i skorzystanie z polisy podróżnej.

Co na Łotwie da nam ubezpieczenie turystyczne?

Polisa taka pokrywa koszty leczenia i transportu medycznego niezależnie od tego, czy korzystamy z publicznej, czy prywatnej opieki zdrowotnej. Nie ma też konieczności dopłacania do leczenia szpitalnego czy wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a na poradę u stomatologa przewidziana jest określona w ubezpieczeniu kwota (od 100 do 250 euro).

Poza tym polisa turystyczna zawiera w sobie pakiet assistance, który zapewnia nam organizację pomocy medycznej. W praktyce wygląda to tak, że powiadomiony przez nas o problemie konsultant w Centrum Operacyjnym sprowadza lekarza czy szuka miejsca w szpitalu, a nawet organizuje transport chorego do Polski. A właśnie to bywa najwyższym kosztem związanym z wypadkami, które przytrafiają się turystom za granicą. Kosztem – dodajmy – który mieści się w zakresie ubezpieczenia turystycznego.

Poza tym polisa podróżna gwarantuje ochronę bagażu w razie kradzieży czy zniszczenia, a także – w wyższych pakietach, czyli PODRÓŻE Medium, Optimum czy VIP – ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ta ostatnia opcja pozwala już po powrocie do kraju ubiegać się o odszkodowanie w związku z uszczerbkiem na zdrowiu doznanym w wypadku.

Co jeszcze jest w polisie turystycznej? Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO