Wakacje w Portugalii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?
Portugalia to niekończąca się lista atrakcji turystycznych. Zarówno w części kontynentalnej, jak i na wchodzących w skład tego kraju wyspach można cudownie spędzić czas przez okrągły rok. A jako że Portugalia jest coraz popularniejsza wśród polskich turystów, sprawdziliśmy, na jakich zasadach działa tamtejsza służba zdrowia.
Portugalia należy do Unii Europejskiej, w związku z tym na jej terytorium można posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, bezpłatnie wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podobne zasady dotyczą chętnie odwiedzanych przez turystów portugalskich wysp – Madery i Azorów.
Karta EKUZ ma to do siebie, że gwarantuje dostęp do usług publicznej służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, jakie obowiązują jego obywateli. Ale tu ważne zastrzeżenie: dotyczy to sytuacji nagłych, a nie leczenia planowego. A jeśli w danym kraju zasadą jest współpłacenie przez pacjenta za leczenie, również turysta będzie musiał sięgnąć do kieszeni. To ważne, ponieważ w Portugalii obowiązuje częściowa odpłatność za niektóre usługi.
W Portugalii z kartą EKUZ – za co dopłacimy?
Koszty opłat za korzystanie z publicznej służby zdrowia przedstawiają się następująco:
- Za wizytę u lekarza trzeba zapłacić od 2,10 euro do 9,20 euro w zależności od placówki. Z opłaty zwolnione są dzieci do 12 roku życia i kobiety w ciąży.
- Za leczenie szpitalne w przypadkach nagłych (a tylko w takich odwiedzamy szpital, będąc na zagranicznych wakacjach) trzeba zapłacić od 10,35 euro do 20,65 euro w zależności od placówki.
- Refundacja leków opiera się na kilku stopniach – niektóre medykamenty są bezpłatne, inne sprzedaje się za odpłatnością rzędu 5 proc., 31 proc., 61 proc. lub 85 proc. ceny. Są też takie, za które płaci się pełną stawkę.
- Transport medyczny do Polski co do zasady jest w całości finansowany przez pacjenta.
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że kolejki do lekarzy w Portugalii bywają bardzo długie. Wyobraźmy więc sobie sytuację, w której turysta po przyjeździe do tego pięknego kraju dostaje zapalenia spojówek. Czekanie na poradę okulisty może pokrzyżować wszystkie plany. W takiej sytuacji nie będzie innego wyjścia niż skorzystanie z pomocy w prywatnym gabinecie. A za to NFZ pieniędzy nie zwraca.
Dlaczego do Portugalii warto zabrać ubezpieczenie turystyczne?
Główną rolą polisy podróżnej jest pokrycie kosztów leczenia za granicą w razie nagłej choroby czy wypadku. I tu nie ma wielkiego znaczenia, czy pacjent np. ze wspomnianym wyżej zapaleniem spojówek skorzysta z porady w placówce publicznej, czy prywatnej. Koszty poniesie ubezpieczyciel. Co więcej, zwróci on również pieniądze za przepisane leki.
Podobnie rzecz się ma w razie hospitalizacji. Ale to nie wszystko. Ubezpieczenie turystyczne oferuje również pomoc w organizacji opieki medycznej. W praktyce oznacza to, że wystarczy telefon do Centrum Operacyjnego z informacją o tym, co się nam przytrafiło, by konsultanci umówili nam lekarza, sprowadzili go do nas albo pomogli trafić do szpitala np. z odpowiednim oddziałem.
Pakiet assistance – bo o nim mowa – to również pomoc niezwiązana bezpośrednio z chorobą. Jest to m.in.:
- Pokrycie kosztów wcześniejszego powrotu do Polski, gdyby podczas naszej nieobecności stało się coś złego (włamanie do mieszania, wypadek kogoś bliskiego etc.);
- Pomoc w razie konieczności przedłużenia podróży – maksymalnie o 3 dni;
- Sprowadzenie osoby do opieki – ubezpieczyciel pokryje koszty transportu i pobytu (pakiety PODRÓŻE Optimum i VIP);
- Kontynuacja podróży – gdy np. po wyjściu ze szpitala pacjent będzie w stanie kontynuować zaplanowaną wycieczkę, ubezpieczyciel pomoże dotrzeć na miejsce, w którym znajduje się reszta grupy (pakiety PODRÓŻE Optimum i VIP);
- Pokrycie kosztów pobytu i transportu dzieci – gdyby podróżujący z nimi rodzic trafił do szpitala, ubezpieczyciel zaopiekuje się nimi i bezpiecznie sprowadzi do Polski (pakiety PODRÓŻE Optimum i VIP).
Jest tu jeszcze jeden punkt, któremu należy poświęcić uwagę. Mowa o organizacji transportu medycznego do Polski. Chory, którego stan zdrowia okaże się na tyle poważny, że nie skończy się na trzydniowej hospitalizacji, może liczyć na zorganizowanie i opłacenie przez ubezpieczyciela przewiezienia do Polski. Koszt takiej operacji bywa ogromny, liczony w dziesiątkach tysięcy złotych.
NNW, OC, ubezpieczenie bagażu – co jeszcze jest w polisie turystycznej? Czytaj TUTAJ.