Podróż do Słowenii – zabrać EKUZ czy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Słowenia to wyjątkowo uroczy kraj, który dla turystów z Polski stanowi bramę prowadzącą na Bałkany. Wciśnięty między cztery tak różne od siebie państwa, z każdego z nich zaczerpnął do swej kultury coś szczególnego. Zdecydowanie warto się tam wybrać, a przed wyjazdem dowiedzieć się co nieco o działającej tam służbie zdrowia.

Podróż do Słowenii i karta EKUZ

Słowenia jest, podobnie jak Polska, członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym jej terytorium objęte jest zakresem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten możemy bezpłatnie otrzymać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, składając uprzednio stosowny formularz. Mając kartę EKUZ, możemy w nagłych przypadkach skorzystać ze słoweńskiej publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak Słoweńcy.

A to wiąże się z kilkoma faktami. Po pierwsze: przed udaniem się do lekarza, musimy się upewnić, że ma on podpisaną umowę ze słoweńskim odpowiednikiem NFZ, a po drugie musimy się liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. W Słowenii bowiem obowiązuje częściowa odpłatność za usługi medyczne.

Co ile kosztuje?

  • Porada specjalisty oraz pobyt w szpitalu – dopłata wynosi 20 proc. albo 30 proc. kosztu całego leczenia.
  • Leki i wyroby medyczne są bezpłatne, jeśli są wykorzystywane w czasie leczenia szpitalnego. Kupowane w aptece mogą wymagać dopłaty w wysokości 30 proc., 90 proc. albo 100 proc.
  • Transport medyczny jest bezpłatny w nagłych przypadkach, w innych sytuacjach chory musi pokryć 90 proc. kosztów.
  • Transport do Polski jest w całości odpłatny.

Generalna zasada mówi, że świadczenia udzielane w nagłych wypadkach są bezpłatne, i mowa tu także o leczeniu stomatologicznym. Ale NFZ zastrzega, że w innych wypadkach pacjent może zostać obciążony dodatkowymi kosztami.

Problematyczne może się okazać także korzystanie z prywatnej służby zdrowia. Formalnie bowiem NFZ takich kosztów nie zwraca. Można oczywiście starać się o refundację już po powrocie do Polski, jednak nawet jeśli wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie, refundacja nie przekroczy poziomu cen obowiązujących w Polsce. A są one znacznie niższe niż te w Słowenii – tam za prywatną wizytę zapłacimy około 60 euro (ok. 260 zł).

Polisa turystyczna na wyjazd do Słowenii

NFZ radzi, by przed wyjazdem wyposażyć się nie tylko w kartę EKUZ, ale i w odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne. Polisa taka ma za zadanie pokryć koszty leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku albo nagłej choroby. I to niezależnie od tego, czy pacjent zasięgał porady w placówce publicznej, czy prywatnej służby zdrowia. Jest to więc pierwszy z problemów, który polisa nam rozwiązuje.

Drugim jest ewentualny koszt organizacji pomocy medycznej. Zawarty w polisie pakiet assistance umożliwia nam skorzystanie z Centrum Operacyjnego, czynnego całą dobę, które jest w stanie umówić lekarza, sprowadzić go na miejsce naszego pobytu, zlokalizować najbliższy szpital z niezbędnym w naszej sytuacji oddziałem specjalistycznym.

Ale pakiet assistance to także możliwość przekazania ważnej informacji – za pośrednictwem ubezpieczyciela – wskazanej przez nas osobie. To także sprowadzenie bliskiej osoby do opieki w razie hospitalizacji czy też zakwaterowanie i transport do Polski dzieci w sytuacji, kiedy rodzic zachoruje czy ucierpi w wypadku i musi pozostać w szpitalu (w obu przypadkach usługa dostępna jest w pakietach PODRÓŻE Optimum i VIP).


Turysta wyjeżdżający do Słowenii może być spokojniejszy o jeszcze kilka kwestii. Polisa turystyczna to bowiem również odszkodowanie za zniszczony czy skradziony bagaż. To także ochrona od odpowiedzialności cywilnej – w sytuacji, gdy nieświadomie zniszczymy czyjeś rzeczy albo wyrządzimy komuś krzywdę, wypłatę odszkodowania bierze na siebie ubezpieczyciel (pakiety Optimum i VIP). To wreszcie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, jakiego doznaliśmy na wyjeździe w wyniku przykrego i niespodziewanego zdarzenia (pakiety Medium, Optimum oraz VIP).

Kiedy polisa turystyczna nie zadziała? Więcej o wyłączeniach przeczytasz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO