Przed wyjazdem do Grecji – jak się ubezpieczyć?
Piękna Grecja kontynentalna i jej liczne wyspy co roku ściągają tysiące turystów z Polski. Nic dziwnego – Hellada ma podróżnikom wiele do zaoferowania. By niespodziewane problemy nie zepsuły wakacji, lepiej zawczasu zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.
Jako że Grecja należy do Unii Europejskiej, na jej terenie możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Turystycznego. Zakłada ona, że możemy korzystać z publicznej opieki zdrowotnej za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym jesteśmy. A nie tak, jak dzieje się to w Polsce.
To ważne, ponieważ Grecja jest jednym z tych krajów, w których pacjenci dopłacają do publicznej służby zdrowia. Co więc mieści się w zakresie działania karty EKUZ?
Co karta EKUZ da nam w Grecji?
Za wizytę u lekarza, w tym u dentysty, a także za leczenie w szpitalu, chory musi dopłacić 25 proc. kosztów. O ile w przypadku konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu nie będą to duże kwoty, o tyle zabieg czy operacja i do tego kilkudniowa hospitalizacja mogą się okazać całkiem sporym wydatkiem. I to wszystko mimo posiadania karty EKUZ. Z opłat zwolniony jest za to przewóz karetką w uzasadnionym przypadku.
Jeśli zaś chodzi o wydatki na leki na receptę, tu refundacja zaczyna się od 75 proc. Wyższa jest tylko w przypadku chorób przewlekłych.
Wyjazd z samą tylko kartą EKUZ jest więc sporym ryzykiem. Nie ma bowiem wątpliwości, że w razie wypadku albo choroby pomoc zostanie nam udzielona, ale na pewno trzeba będzie za nią chociaż w części zapłacić. A to, jak wiele warta będzie owa część, zależy od tego, jak poważne problemy zdrowotne nas spotkały.
EKUZ uzupełnij ubezpieczeniem turystycznym
To, czego nie ma EKUZ, ma w sobie polisa turystyczna. To szyte na miarę ubezpieczenie wakacyjne, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i opieki medycznej w razie nagłej choroby albo wypadku. I to niezależnie od tego, czy pomocy udzieli nam lekarz w przychodni publicznej, czy też w prywatnym gabinecie, ani też czy trafimy do szpitala.
Ubezpieczenie turystyczne warto mieć ze sobą w Grecji nie tylko ze względu na to, że ten wciąż trapiony kryzysem kraj nieustannie szuka oszczędności – również w służbie zdrowia, dlatego wymienione opłaty mogą się zmienić. Hellada z punktu widzenia turystów to głównie malownicze wyspy, usiane kurortami i kompleksami hotelowymi. W takich miejscach trudno może być znaleźć publiczną opiekę zdrowotną. Kiedy dziecko dostanie gorączki albo zrani sobie nogę o jeżowca, prędzej skorzystamy z pomocy pierwszego napotkanego lekarza, niż będziemy szukać publicznej przychodni.
I tu trzeba wspomnieć o kolejnym niezaprzeczalnym walorze polisy turystycznej, a mianowicie wszytym w nią pakiecie assistance. To usługa, która zdejmuje z nas konieczność organizowania pomocy. Ubezpieczyciel oddaje do dyspozycji numery telefonów, pod którymi bez przerwy są dostępni konsultanci, Są oni w stanie zorganizować wizytę u pediatry, transport i opiekę szpitalną, a nawet przewiezienie dopiero co operowanej osoby do Polski na pokładzie powietrznego ambulansu. Co ważne, z konsultantem w Centrum Obsługi rozmawiamy po polsku.
Wakacje w Grecji z EKUZ czy polisą? Przeczyta więcej TUTAJ.
Bonusy w polisie
Jeśli już zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, będzie w nim zawarta również gwarancja odszkodowania w razie kradzieży czy zniszczenia naszego bagażu. Niektóre pakiety zapewniają również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (odszkodowanie w razie obrażeń odniesionych w wypadku) czy odpowiedzialności cywilnej (przydatne, gdy niechcący zniszczymy cudzą rzecz lub zrobimy komuś krzywdę).
I na koniec coś, o czym nie chcemy nawet myśleć, czyli pokrycie kosztów przewiezienia do kraju zwłok. To ważne, ponieważ w razie tragedii, jeśli nie będziemy mieć ubezpieczenia, zapłacimy kilkanaście tysięcy złotych za transport ciała do kraju.