Plażing i nie tylko. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne nad morze i jezioro?
Wyjątkowość wyjazdu nad wodę – morze, jezioro, rzekę – polega przede wszystkim na sportach, jakie się w takich okolicznościach uprawia. A także na ryzyku z tym związanym. Jak w związku tym dobrać ubezpieczenie podróżne?
Jakie ubezpieczenie podróżne dla plażowiczów?
Jeśli naszym głównym celem jest wylegiwanie się na plaży, a woda w morzu czy jeziorze ma służyć głównie chłodzeniu, ewentualnie leżeniu na materacu, najlepsze będzie klasyczne ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia ono pokrycie kosztów pomocy medycznej i leczenia w razie nagłych chorób i wypadków, w tym takich, które przydarzą nam się w czasie popularnych sportów. W tym przypadku mowa o pływaniu. Ale taka polisa obejmuje również snorkeling, czyli nurkowanie powierzchniowe (z rurką), a także surfing, windsurfing czy klasyczne pływanie kajakiem.
Tych samych sportów dotyczy również zawarte w polisie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które przewiduje wypłatę odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego albo poniesienia przez niego trwałego uszczerbku na zdrowiu (Co to dokładnie oznacza? Czytaj TUTAJ).
Co ważne, polisa turystyczna gwarantuje również pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa na morzu – tu ubezpieczyciel górną granicę kosztów ustalił na równowartość 10 tys. euro.
Jakie ubezpieczenie turystyczne dla wodnych wyczynowców?
Jeśli jednak wyjazd nad morze, jezioro czy rzekę ma być przyczynkiem do wielkiej sportowej przygody, warto rozważyć nieco inny wariant ubezpieczenia. Korzystniejsza może się bowiem wydać polisa SPORT, która zapewnia ochronę także tym, którzy porywają się na bardziej ryzykowne dyscypliny.
Mowa tu przede wszystkim o tak popularnym wśród turystów wyjeżdżających nad ciepłe morza nurkowaniu głębinowym. Ale również nartach wodnych, kite-surfingu, żeglarstwie, wioślarstwie, kajakarstwie górskim, jak również jeździe skuterem wodnym.
Wytrawni miłośnicy tego rodzaju dyscyplin sportowych nierzadko dysponują własnym kosztownym sprzętem, który taka polisa również do pewnego stopnia chroni. W przypadku zniszczenia albo kradzieży ubezpieczyciel gwarantuje zwrot kosztów do 300 euro w przypadku pakietu Active, a do 500 euro w przypadku pakietu Extreme.
Jest jeszcze jedno ważne zastrzeżenie – a mianowicie ochrona od odpowiedzialności cywilnej w razie wyrządzenia krzywdy innej osobie lub zniszczenia należących do niej przedmiotów. Ubezpieczenie sportowe ma ją wbudowaną w każdym pakiecie. SPORT Active to 2500 euro jeśli chodzi o uszkodzenie rzeczy, a Extreme – 5000 euro. W przypadku wyrządzenia krzywdy ludziom sumy te są dziesięciokrotnie wyższe.
Więcej o tym, jak działa ubezpieczenie OC, przeczytasz TUTAJ.