Zaburzenia psychiczne – czy ubezpieczenie podróżne zadziała?

Zaburzenia psychiczne znajdują się na liście wyjątków w zakresie ubezpieczenia turystycznego. Ale to nie oznacza, że dla takich chorych polisa na wyjazd zagraniczny jest bezużyteczna – przeciwnie!

Zaburzenia psychiczne przez ubezpieczyciela definiowane są dość enigmatycznie – są to „choroby zakwalifikowane w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (F00-F99)”. W praktyce chodzi m.in. o depresję, ADHD, schizofrenię, uzależnienie od alkoholu, bulimię, anoreksję, nerwice, autyzm, niepełnosprawność intelektualną etc.

Generalna zasada, która obowiązuje w polisach turystycznych, mówi o wyłączeniu szkód wywołanych w związku z chorobą psychiczną – tak dotyczących chorego ubezpieczonego, jak i wyrządzonych przez niego innym. W praktyce oznacza to, że np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (zawarte w pakiecie Elvia PODRÓŻE Optimum i VIP) nie zapewnia wypłaty odszkodowania, jeśli ubezpieczony w napadzie agresji np. zniszczy przypadkowe auto.

Podobnie sytuacja się ma w przypadku ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków – tu również nie ma mowy o wypłacie odszkodowania, jeśli do wypadku doszło w związku z zaburzeniami psychicznymi.

Czy to oznacza, że polisa turystyczna w ogóle nie działa?

Fakt, że ktoś cierpi na zaburzenia psychiczne wcale nie oznacza, że w jego przypadku polisa turystyczna w ogóle nie będzie zapewniała ochrony.

Wyłączenia, o których jest mowa w ogólnych warunkach ubezpieczenia, dotyczą sytuacji ściśle związanych z występowaniem wymienionych wyżej zaburzeń. Jeśli więc osoba cierpiąca na chorobę psychiczną targnie się na swoje życie i będzie próbowała np. się okaleczyć, w tej sytuacji ubezpieczyciel nie pokryje kosztów pomocy medycznej. Ale jeśli taka osoba złamie sobie rękę, jadąc na rowerze czy dostanie anginy, polisa bez problemów zapewni opłacenie wydatków na leczenie. Wyłączenie dotyczy bowiem tylko sytuacji, gdzie istnieje związek przyczynowo-skutkowy między wypadkiem czy szerzej rozumianą szkodą a zaburzeniem psychicznym. 

Więcej o wyjątkach w zakresie ubezpieczenia turystycznego znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO