Zagraniczne wakacje na rowerze – jakie ubezpieczenie zabrać?

Rower staje się coraz popularniejszym środkiem wakacyjnej komunikacji, również za granicą. Niektórzy zabierają go, podróżując autem, by na miejscu poruszać się właśnie na dwóch kółkach. Inni przemieszczają się wyłącznie na rowerze. I jedni, i drudzy powinni zaopatrzyć się w dopasowane ubezpieczenie podróżne.

Czy jazda na rowerze to sport?

To pytanie, choć może budzić uśmiech swoją naiwnością, okazuje się bardzo istotne przy wyborze polisy podróżnej. Okazuje się bowiem, że ubezpieczyciele różnie klasyfikują poszczególne dyscypliny sportu, co ma potem wpływ przy określaniu zakresu ubezpieczenia.

W praktyce chodzi o to, że im bardziej ryzykowny sport, tym droższy pakiet ubezpieczenia trzeba wykupić, by mieć ochronę w razie wypadku czy urazu w czasie jego uprawiania.

Jednak w przypadku ubezpieczeń Elvii, rower w ogóle nie mieści się w definicji sportu – nie ma więc potrzeby kupowania szczególnych pakietów z tego względu. Ale już sam rower uznawany jest za sprzęt sportowy. I to ma spore znaczenie.

Więcej o sporcie w ubezpieczeniu turystycznym przeczytasz TUTAJ.

Z rowerem na wakacje – jakie ubezpieczenie?

Jeśli zabieramy w podróż własny rower – czy to na dachu samochodu, czy też po prostu na nim jadąc – powinniśmy myśleć o nim jak o sprzęcie sportowym. Jest on chroniony na takich samych zasadach jak bagaż podróżny – w przypadku kradzieży, zgubienia np. przez obsługę lotniska czy przechowalni, czy też zniszczenia, np. w wyniku awarii w hotelu. Ale nie każda polisa taką ochronę w sobie zawiera.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego gwarantują najwyższe pakiety polisy turystycznej – PODRÓŻE Optimum oraz VIP. Suma ubezpieczenia ustalona jest na poziomie odpowiednio: 1000 euro oraz 3500 euro, a ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić pieniądze jeszcze w czasie działania polisy. To szczególnie istotne dla tych, dla których rower będzie na wakacjach podstawowym środkiem komunikacji.

Podobny zapis znajduje się również w ubezpieczeniu sportowym – działa ono na tej samej zasadzie co polisa podróżna, tyle że zakres sportów, których dotyczy, jest szerszy (tym szerszy, im wyższy pakiet ubezpieczenia).

Wypadek na rowerze – jak pomoże ubezpieczenie?

W razie gdyby zdarzył się nam wypadek, polisa turystyczna czy sportowa zapewnia możliwość skorzystania z assistance. To wbudowany w ubezpieczenie system organizacji pomocy lekarskiej. W Centrum Operacyjnym, które działa całą dobę, wystarczy przez telefon opowiedzieć o tym, co nas spotkało. Wówczas konsultanci zorganizują transport medyczny, sprowadzą lekarza czy znajdą miejsce w szpitalu.

Jeśli zaś nasz pakiet ubezpieczenia zawiera ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, to już po powrocie do kraju możemy ubiegać się o odszkodowanie. Jego wysokość jest obliczana w zależności od tego, jak bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu doznaliśmy. Przykładowo, jeśli suma ubezpieczenia to 100 proc., przy złamaniu nogi odszkodowanie wynosi zazwyczaj kilka procent.

Ubezpieczenie NNW zawiera się w pakietach PODRÓŻE Medium (2500 euro), Optima (5 tys. euro), VIP (15 tys. euro), a także w pakietach SPORT Active (5 tys. euro) i Extreme (10 tys. euro).

Odpowiedzialność cywilna za rower

Gdyby jednak zdarzyło się tak, że jadąc na rowerze, to my wyrządzimy komuś krzywdę albo zniszczymy czyjeś sprzęty, odpowiednio dobrana polisa turystyczna może okazać się nieoceniona. Tu w grę wchodzi ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje nam ono, że to ubezpieczyciel weźmie na siebie wypłatę odszkodowania. Oczywiście ustalona jest tutaj górna granica ubezpieczenia – w przypadku pakietu PODRÓŻE Optimum jest to 50 tys. euro, a pakietu VIP – 75 tys. euro, jeśli szkoda dotyczy osoby, a także odpowiednio dziesięć razy mniej w przypadku uszkodzenia rzeczy.

Więcej o tym, jak działa OC w polisie turystycznej, przeczytasz TUTAJ.

Czytaj także

Narty dla ambitnychCzytaj...
Jak wybrać i zadbać o sprzęt narciarski?Czytaj...
Narciarskie gadżety sezonu 2017/2018Czytaj...
Narciarz na diecie, czyli co zjeść żeby mieć siłę na stoku!Czytaj...
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
Partner technologiczny: ASHURO