Jest to choroba (znana powszechnie jako „La Turista”), która często występuje w większości krajów będących celem urlopowych wypraw. Drobnoustroje odpowiedzialne za tę chorobę należą do różnych rodzin – są to m. in.: bakterie (z których najpowszechniejsze to Escherichia Coli, Shigella i Salmonella), wirusy (rotawirusy, adenowirusy, enterowirusy) i pasożyty (na przykład ameby).
Do wystąpienia biegunki podróżnych może przyczynić się kilka czynników:
Poziom ryzyka zakażenia jest znaczny w Afryce, Azji, Ameryce Środkowej i Ameryce Łacińskiej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Zapoznaj się z poziomem ryzyka w krajach, które planujesz odwiedzić.
W większości przypadków biegunka podróżnych rozpoczyna się od 3. do 7. dnia podróży i zazwyczaj jest bardziej uciążliwa niż poważna. Może ona jednak maskować inną chorobę wymagającą odmiennej metody leczenia (malaria, wirusowe zapalenie wątroby, inne dolegliwości brzuszne).
Z definicji biegunka podróżnych ma miejsce w przypadku wydalania więcej niż 3. niestałych stolców w ciągu dnia, którym czasami towarzyszy śluz i krew oraz uczucie dyskomfortu, bólów brzucha, nudności lub wymioty. Biegunka podróżnych może wywołać gorączkę, dreszcze lub drżenie, ból głowy, bóle stawów, intensywne uczucie zmęczenia oraz brak apetytu, szczególnie u małych dzieci i osób starszych. Jeśli objawy te utrzymują się, a poprawa nie nastąpi w ciągu 48 godzin, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku pacjentów z problemami kardiologicznymi, niewydolnością nerek lub cukrzycą.
Leczenie w dużej mierze polega na nawadnianiu poprzez spożywanie napojów w fabrycznie zamkniętych butelkach, najlepiej bogatych w cukier; na przykład, woda sodowa pomieszana łyżeczką w celu wyeliminowania bąbelków gazu. Lekarz może dostosować sposób leczenia do Twoich konkretnych potrzeb i kraju podróży. W rzadkich sytuacjach i w przypadku znacznego odwodnienia bądź wymiotów, które uniemożliwiają normalne spożywanie pokarmów poprzez jamę ustną lub w przypadku ryzyka zakażenia potencjalnie groźnymi drobnoustrojami spotykanymi w odwiedzanym regionie, chory może wymagać hospitalizacji w celu przeprowadzenia dodatkowych badań celem wykrycia drobnoustroju odpowiedzialnego za dolegliwości i zalecenia odpowiedniego leczenia.
W przypadku tego rodzaju choroby zapobieganie jest kwestią o podstawowym znaczeniu. Poniżej przedstawiamy łatwe w zastosowaniu zalecenia obniżające ryzyko zakażenia:
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas podróży, konsultacji z lekarzem nie odkładaj do momentu powrotu do domu. W celu omówienia wszelkich kwestii i obaw dotyczących swojego stanu zdrowia możesz poprosić o konsultację z lekarzem Centrum Operacyjnego AP Solutions.
Odwodnienie wywołane biegunką stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dzieci, kobiet ciężarnych i osób starszych. Dlatego też niezwykle ważne jest zasięgnięcie porady lekarza. Często konieczny jest krótki pobyt w lokalnym szpitalu.